Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/10/jozef-czerniawski_asp.jpg Józef Czerniawski. Fot. Bartosz Żukowski/ASP w Gdańsku

Nie żyje wybitny malarz Józef Czerniawski

Józef Czerniawski. Fot. Bartosz Żukowski/ASP w Gdańsku
07.10.2021
BMG

BMG
07.10.2021

Wczoraj, 6 października 2021 r. zmarł wybitny malarz, absolwent i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadził Pracownię Rysunku i Malarstwa.

Artysta urodził się w 1954 roku w Myśliborzu. Studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom obronił w 1977 roku w pracowni profesora Kazimierza Śramkiewicza. W Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi pracował w latach 1978-1979 jako II scenograf. Jako nauczyciel był zatrudniony od 1980 do 1990 roku w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. W 1999 roku został adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Artysta zajmował się projektowaniem wnętrz, plakatów, ścian – m.in. murali na gdańskiej Zaspie, a także elewacji reklamowych i instalacji. Był człowiekiem wielu zainteresowań i pasji – działał jako filmowiec, scenograf, muzyk akordeonista (zespoły Biafra i Chlupot Mózgu). Występował też jako aktor w wielu klipach, był wytwórcą teledysków Kazika, Elektrycznych Gitar i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz współpracował z Kacprem Ołowskim przy kręceniu filmów.

Jako twórczy uczestnik inicjatyw awangardowych, współzałożył grupę artystyczną COX, był prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Integracji Kultur i Sztuki Jeden Świat z siedzibą w Sopocie i członkiem Fundacji SFINKS (Sopockiego Forum Integracji Nauki, Kultury i Sztuki). Był autorem i uczestnikiem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. współautorem projektu „Wiatr od morza” – w stulecie odzyskania niepodległości, ikoniczną postacią sopockiej bohemy. A jednocześnie ciepłym, życzliwym człowiekiem, wnikliwym, poszukującym artystą oraz cierpliwym i inspirującym nauczycielem.

Najbliższym składamy głębokie wyrazy współczucia.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.