Większość prac ze zbiorów Andrzeja Walasa cieszyła dotąd oczy wąskiego grona koneserów sztuki. Wiele z nich udostępnionych jest publicznie po raz pierwszy.

Sztuka przełomowego stulecia

W Galerii Palowej można zobaczyć 14 obrazów olejnych i około 40 prac na papierze stworzonych przez artystów aktywnych w XIX wieku.

– Wiek XIX był w sztuce okresem bardzo niejednorodnym. W tym przełomowym stuleciu powstawało wiele nurtów i stylów. Prezentowane na wystawie dzieła pokazują wprost, że dawni gdańscy artyści znali tendencje w sztuce i trendy, a nawet, pomimo tego, że dwa wieki temu Gdańsk był ośrodkiem o znaczeniu lokalnym, potrafili je kształtować. Na wystawie znajdziemy zarówno romantyczne krajobrazy, jak i grafiki przedstawiające realistyczne widoki Gdańska – mówi Dorota Powirska z Muzeum Gdańska, kuratorka wystawy.

Można tam zobaczyć prace przedstawicieli wszystkich trzech rodów zasłużonych dla gdańskiej sztuki: Gregoroviusów, Meyerheimów i Hildebrandtów

– Na szczególną uwagę zasługuje cykl widoków z wyprawy dookoła świata autorstwa Eduarda Augusta Hildebrandta. Egzotyczne krajobrazy na pewno będą wspaniałym wytchnieniem w czasach ograniczeń podróży. Dzięki obrazom bez konieczności opuszczania Gdańska zanurzymy się w świat dawnego Makau, San Francisco oraz Wysp Złodziejskich – dodaje Dorota Powirska.

 

„Dalekie światy – bliskie strony”
Gdańscy artyści romantyczni w kolekcji Andrzeja Walasa

  • wystawa czynna: do 6 czerwca 2021 r.
  • Muzeum Gdańska, Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa
  • ul. Długa 46/47, Gdańsk
  • godziny otwarcia: codziennie (z wyjątkiem wtorków) w godz. 10.00-16.00

Ceny biletów wstępu do Galerii Palowej wynoszą 6 zł – bilet normalny oraz 4 zł – bilet ulgowy. Wystawę można zobaczyć bezpłatnie dzięki Karcie Mieszkańca bądź Karcie Darczyńcy Muzeum Gdańska.