Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/05/lombard.jpg „Lombard

Najważniejszy festiwal kina dokumentalnego. XIX Millennium Docs Against Gravity w Gdyni

„Lombard" (The Pawnshop), reż. Łukasz Kowalski. Fot. mat. prasowe Millennium Docs Against Gravity

Premierowe w Polsce najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego z całego świata będzie można zobaczyć od 13 do 22 maja 2022 r. w Gdyńskim Centrum Filmowym. Kinowym podróżom będą towarzyszyć spotkania z twórcami i bohaterami obrazów oraz debaty wokół ważnych tematów prezentowanych na wielkim ekranie.

Pandemia i wojna w Ukrainie skłaniają nas do solidarności i rozważań o tym, jak możemy wspólnie kształtować przyszłość. Hasłem przewodnim festiwalu jest zachęta do przemyślenia spojrzenia na świat – „Rethink Everything”, zaczerpnięta z filmu „Wymyślić świat na nowo”, reż. Richard Dale, Nigel Walk. Festiwal ma nieść nadzieję i być impulsem do działania.

Docs Against Gravity

W tym roku festiwal odbędzie się ponownie w formule hybrydowej: w dniach 13-22 maja 2022 r. w kinach ośmiu polskich miast: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi. Część online festiwalu potrwa od 24 maja aż do 5 czerwca na stronie mdag.pl. Festiwal porusza aktualne problemy i potrzeby współczesnego świata oraz zachęca do działania. Co roku w programie znajdują się m.in. filmy ukraińskie, co dziś nabiera szczególnego znaczenia. Pozwala na lepsze poznawanie kultury i historii naszych sąsiadów i jest wyrazem solidarności z nimi. W gdyńskim programie znalazły się aż cztery takie filmy. Zaplanowano też specjalny pokaz filmu „Mariupol” w sobotę, 21 maja 2022 r. o godz. 10.35. Festiwal wesprze też młodych filmowców m.in. z Ukrainy w realizacji ich autorskich filmów dokumentalnych.

 Festiwalowe nowości

Po raz pierwszy odbędzie się Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Prezentowane będą filmy dokumentalne z całego świata, nie dłuższych niż 45 minut, o różnorodnej tematyce. Będą idealnym punktem wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych.

W programie jest też kilka nowych sekcji filmowych. Love Stories – to często nieoczywiste historie  miłosne, dzięki którym można zgłębić jedno z najważniejszych uczuć w ludzkim życiu. Sekcja Zanim Dorośniesz skupia się na młodych bohaterach i bohaterkach poszukujących swojej ścieżki życia. Natomiast Oblicza Dalekiego Wschodu prezentują realia Bangladeszu, Chin, Mjanmy czy Wietnamu. Zastrzykiem wiedzy, która podsuwa pomysły na realne zmiany rzeczywistości, są filmy zebrane w sekcji Nauka nas Uratuje. Tegoroczną sekcją awangardową są Archiwa Przyszłości.

W programie jest też pierwsza w Polsce retrospektywa filmów Susan Sontag – wybitnej eseistki, krytyczki kultury i ikony popkultury. Jej bogata i różnorodna filmografia pozostaje w Polsce nadal niemal nieznana.

Wyróżnienie wrażliwego festiwalu

Europejska Akademia Filmowa doceniła Millennium Docs Against Gravity, włączając go w tym roku w poczet „najważniejszych festiwali europejskich” (Major European Festivals). Oznacza to możliwość kwalifikowania filmów do Europejskiej Nagrody Filmowej. Tegoroczny MDAG po raz kolejny zachowa parytet – połowa prezentowanych w programie filmów została wyreżyserowana przez mężczyzn, a połowa przez kobiety. W konkursie o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni przeważają twórczynie – w tej stawce rywalizuje 8 reżyserek i 6 reżyserów.

Konkursy

Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 tys. zł dla najlepszego filmu w konkursie głównym o nagrodę Banku Millennium, przyznają gdyńscy jurorzy: twórca filmów dokumentalnych i wykładowca Maciej Cuske, malarka, performerka, działaczka społeczna Honorata Martin oraz artysta wizualny, muzyk, wykładowca Maciej Salamon. Nagrodę Etnomatograf przyzna Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku dla najlepszego filmu o tematyce etnograficzne i antropologicznej. Nagrodę otrzyma reżyserka lub reżyser filmu, który w najczulszy sposób ukaże na ekranie autentyczne oblicze człowieka. Również widzowie będą mogli wskazać swój ulubiony film spośród 12 tytułów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe w ramach Konkursu o Nagrodę Wyborcza.pl Big Screen Doc.

Spotkania, debaty, warsztaty

Już po filmie otwarcia, którym jest „Simona”, z gdyńską publicznością spotka się jego reżyserka Natalia Koryncka-Gruz. W kolejnych dniach GCF odwiedzą polscy twórcy, twórczynie i bohaterki filmów „Bestie ze Złego”, „Silent love”, również tych z konkursu głównego: „Pisklaków” czy przebojowego „Lombardu”. Zaplanowano również spotkanie wokół innego filmu konkursowego „Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywiści” – z reżyserem Joe Huntingiem i bohaterką Tią Johnson.

– Jak co roku, festiwalowym projekcjom towarzyszy bogaty program wydarzeń dodatkowych. Dzięki współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego i z Wyższą Szkołą Bankową w Gdyni zapraszamy na dwie debaty dotykające palących dziś problemów: „Kiedy docenimy rzeki?” po widowiskowym filmie „Rzeka” oraz „Tajemnice państwowe – jawność i ich granice”, inspirowaną filmem „USA kontra Reality Winner”. Niemal każdego dnia będziemy mówić o sprawach najważniejszych: o pomaganiu i niepomaganiu osobom uchodźczym w Polsce, cyrkularności w myśleniu o zasobach naturalnych planety czy aktywizmie na rzecz zwierząt – mówi Przemek Rydzewski, koordynator Millennium Docs Against Gravity Gdynia

O Sinéad O’Connor – film „Nothing Compares” – opowie dziennikarz muzyczny Bartek Chaciński, na filmowe pytanie „Po co nam architekci?” odpowie praktyk i badacz tego tematu Kuba Snopek. Po „Terytorium” – konkurs główny i przebój tegorocznego Festiwalu Filmowego Sundance – odbędzie się spotkanie z reporterem od spraw klimatu i migracji Patrykiem Strzałkowskim. O renesansie psychodelików będzie mówił Maciej Lorenc, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, autor głośnej książki „Czy psychodeliki uratują świat?”, a rewolucję w hodowli sztucznego mięsa omówi „hodowca” i popularyzator nauki z Centrum Nauki Kopernik – Stanisław Łoboziak. Po filmie „Sztuka milczenia”, który opowiada historię Marcela Marceau, z trójmiejską publicznością spotka się jego polski przyjaciel, aktor-mim Bartłomiej Ostapczuk.

O Sinéad O’Connor – film „Nothing Compares” – opowie dziennikarz muzyczny Bartek Chaciński, na filmowe pytanie „Po co nam architekci?” odpowie praktyk i badacz tego tematu Kuba Snopek. Po „Terytorium” – konkurs główny i przebój tegorocznego Festiwalu Filmowego Sundance – odbędzie się spotkanie z reporterem od spraw klimatu i migracji Patrykiem Strzałkowskim, o renesansie psychodelików będzie mówił Maciej Lorenc, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, autor głośnej książki „Czy psychodeliki uratują świat?”, a rewolucję w hodowli sztucznego mięsa omówi „hodowca” i popularyzator nauki z Centrum Nauki Kopernik Stanisław Łoboziak. Na zakończenie, po filmie „Sztuka milczenia”, który opowiada historię Marcela Marceau, z trójmiejską publicznością spotka się jego polski przyjaciel, aktor mim Bartłomiej Ostapczuk.

Nie zabraknie też rozmów o edukacji. Zaplanowano spotkanie z Przemkiem Staroniem, psychologiem i Nauczycielem Roku 2018, a o „Instagramowej rodzinie” opowie psycholożka dzieci i młodzieży Paulina Pawlicka. O  etyce pracy z dziećmi na planie filmowym będzie mówił z reżyser i członek jury Maciej Cuske. Przed południem będzie też działać Rodzinna Akademia Dokumentalna. Do tego warsztaty jogi śmiechu, potańcówka dla seniorów z wicemistrzynią świata w salsie Moniką Grzelak, a na jeden dzień plac Grunwaldzki zamieni się w kwitnący Hyde Park.

Udogodnienia

Organizatorzy z myślą o osobach z niepełnosprawnościami kontynuują projekt zwiększania dostępności. Wybrane filmy i seanse będą wyświetlane z napisami dla niesłyszących oraz z audiodeskrypcją. Filmy, które będą dostępne w Gdyńskim Centrum Filmowym w specjalnej wersji, to największe tegoroczne hity: „Lombard”, reż. Łukasz Kowalski oraz „McCurry. W pogoni za kolorem” (McCurry: The Pursuit of Colour), reż. Denis Delestrac.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Millennium Docs Against Gravity w Gdyni

Fot. mat. prasowe Millennium Docs Against Gravity

Fot. mat. prasowe Millennium Docs Against Gravity

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.