Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/05/1651221761regaty_zap..jpg Najstarszy klub żeglarski w Polsce ma już 100 lat. W Charzykowach odbyły się rocznicowe uroczystości

Najstarszy klub żeglarski w Polsce ma już 100 lat. W Charzykowach odbędą się rocznicowe uroczystości

Fot. ze zbiorów ChKŻ
20.05.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
20.05.2022

W tym roku przypada 100. rocznica powstania Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. W niedzielę, 22 maja 2022 r. zorganizowane zostały uroczystości jubileuszowe połączone z ogólnopolskim otwarciem sezonu żeglarskiego. W programie zaplanowano m.in. rocznicową akademię, koncert szant oraz paradę jachtów na Jeziorze Charzykowskim.

AKTUALIZACJA, 23.05.2022 r.

W uroczystościach jubileuszowych stulecia żeglarstwa chojnicko-charzykowskiego wziął udział wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna, który z tej okazji wręczył list gratulacyjny Krzysztofowi Pestce, komandorowi Chojnickiego Klubu Żeglarskiego.  Wicemarszałek spotkał się także trojką olimpijczyków: Kacprem Ziemińskim, Irminą Mrózek-Gliszczyńską i Magdalenę Kwaśną, jak również wziął udział w odsłonięciu pomnika – ławeczki Ottona Weilanda, pierwszego prezesa ChKŻ.

– Jestem pełen uznania dla Klubu, w którym kolejne pokolenia mogą rozwijać żeglarską pasję i odnosić liczne sukcesy sportowe. Wszystkim trenerom, szkoleniowcom, działaczom oraz zawodnikom w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego dziękuje za ogromne zaangażowanie, które przyczyniło się do rozsławienia Klubu i promocji naszego regionu – mówi wicemarszałek Leszek Bonna. – A z okazji zbliżającego się otwarcia sezonu żeglarskiego życzę wszystkim pomyślnych wiatrów.

*  *  *

Tradycje żeglarstwa nad Jeziorem Charzykowskim sięgają czasów odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1919 r. grupa chojniczan założyła Towarzystwo Przyjaciół Żeglarstwa, a 16 marca 1922 r. podczas zebrania członków tego stowarzyszenia oficjalnie powołano Klub Żeglarski Chojnice. To właśnie tę datę przyjęto za dzień powstania dzisiejszego Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Pierwszym prezesem klubu został Otton Weiland, dzięki któremu w kolejnych latach Charzykowy stały się kolebką polskiego sportu wodnego, a w szczególności żeglarstwa śródlądowego.

Obecnie Chojnicki Klub Żeglarski szkoli dzieci i młodzież w różnych klasach regatowych, m.in. w okresie wakacyjnym organizuje obozy żeglarskie zarówno dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem, jak również dla mających już doświadczenia na wodzie. Każdego roku zawodnicy ChKŻ biorą udział w najważniejszych imprezach rangi mistrzostw świata i Europy, skąd przywożą wiele medali.

.

Ogólnopolskie otwarcie sezonu żeglarskiego
w ramach „100-lecia żeglarstwa chojnicko-charzykowskiego”

22 maja 2022 r., niedziela, godz. 12.00-17.00
Charzykowy

Program obchodów:

  • godz. 12.00 – msza św. w intencji żeglarzy – kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Charzykowach
  • godz. 13.00 – otwarcie sezonu żeglarskiego, przemarsz orkiestry wojskowej
  • godz. 13.30 – odsłonięcie pomnika Ottona Weilanda – Chojnicki Klub Żeglarski
  • godz. 14.00 – otwarcie wystawy „Charzykowy – kolebka polskiego żeglarstwa śródlądowego” – hangar ChKŻ
  • godz. 14.15 – akademia rocznicowa, prezentacja filmu o historii żeglarstwa chojnicko-charzykowskiego
  • godz. 15.00 – koncert szant, parada jachtów na Jeziorze Charzykowskim

Przez cały rok Chojnicki Klub Żeglarski będzie organizatorem wielu regat żeglarskich różnej rangi. Ponadto, w sierpniu 2022 r. odbędzie się jubileuszowy XXV Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach, natomiast w grudniu 2022 r. w Chojnicach zorganizowana zostanie Pomorska Gala Żeglarska.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.