Środowisko
Najpiękniejsza Wieś Pomorska 2021 wybrana. Została nią Żuławka Sztumska

Najpiękniejsza Wieś Pomorska 2021 wybrana. Została nią Żuławka Sztumska

Pomniki przyrody w Żuławce Sztumskiej. Fot. mat. UMWP

Znajduje się na skraju sztumskiej ziemi - Żuławka Sztumska zwyciężyła w kolejnej edycji konkursu Piękna Wieś Pomorska. W nagrodę wieś otrzyma 30 tys. zł. Znamy też najpiękniejszą zagrodę. To gospodarstwo państwa Grulkowskich z Borowiny w gminie Przywidz.

Uroczysta gala i wręczenie nagród odbędzie się 22 września 2021 r. w Żuławce Sztumskiej.

Jedyny taki konkurs

Każdego roku komisja konkursowa ocenia kilkanaście wniosków.

– W 2021 ocenialiśmy 14 wsi, a także 13 zagród – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Na jakie rzeczy komisja konkursowa zwracała uwagę? – Zwracaliśmy między innymi uwagę na ogólny wygląd wsi, troskę o stan środowiska czy formy aktywizacji i zaangażowania mieszkańców w rozwój lokalnej społeczności – dodaje Sarnowski.

Natomiast przy ocenie zagrody liczył się jej m.in. stan techniczny oraz ład i porządek siedliska oraz pielęgnowanie tradycji miejsca Wybór tych najpiękniejszych nie był łatwy. Ostatecznie tytuł najpiękniejszej wsi zdobyła Żuławka Sztumska w gminie Dzierzgoń.

Najpiękniejsze wsie

Tytuł najpiękniejszej wsi zdobyła Żuławka Sztumska w gminie Dzierzgoń, która otrzyma 30 tys. zł. Ale nagrodzonych miejscowości jest więcej. Drugie miejsce zajęła wieś Swołowo w gminie Słupsk, która dostanie 20 tys. zł. Na najniższym stopniu podium uplasował się Glincz w gminie Żukowo. Komisja przyznała również trzy wyróżnienia. Otrzymały je: Tujsk w gminie Stegna, Rekownica w gminie Nowa Karczma oraz Smażyno w gminie Linia. Wyróżnione wsie otrzymają po 3 tys. zł. A jak wygląda ta najpiękniejsza wieś Pomorza? Oto prezentacja Żuławki Sztumskiej.

Nagrodzone zagrody

W plebiscycie nagradzane są nie tylko wsie, ale i najpiękniejsze zagrody.

– W tym roku zwyciężyli państwo Arleta i Mieczysław Grulkowscy z Borowiny w gminie Przywidz. To ich gospodarstwo wzbudziło zachwyt członków komisji – podkreśla Józef Sarnowski.

Zwycięzcy otrzymają 5 tys. zł. Druga najpiękniejsza zagroda należy do pana Dominika Szerszeń z Bierkowa w gminie Słupsk, a trzecia do Sylwii i Jana Szczepańskich z Czarnowa w gminie Brusy. Również i w tej kategorii przyznano wyróżnienia. Otrzymali je: Grażyna i Mateusz Wieccy z Dalwina w gminie Tczew, Anna i Marcin Czapiewscy z Malarów w gminie Skarszewy oraz Ewa i David Hopewell z Trzebiatkowa w gminie Tuchomie.

– Gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym. Dziękuję za udział w konkursie. To wspaniale pokazuje, jak nasza pomorska wieś się zmienia i jak pięknieje – podkreśla wicemarszałek.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 22 września 2021 r. w zwycięskiej Żuławce Sztumskiej.

Czym jest Piękna Wieś Pomorska?

Piękna Wieś Pomorska to organizowany już od prawie 30 lat konkurs, w którym pomorskie wsie rywalizują o tytuł tej najpiękniejszej. Służy on poprawie estetyki i stanu środowiska pomorskich wsi i zagród, których mieszkańcy wykazują się gospodarnością oraz działaniami na rzecz ochrony i pielęgnacji dziedzictwa kulturowego i kształtowania krajobrazu naturalnego. Konkurs podzielony jest na trzy etapy. Etap wojewódzki organizowany jest przez samorząd województwa pomorskiego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.