Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/11/maslow-0811_mozdzer1.jpg Leszek Możdżer, fot. Łukasz Gawroński

Nadzwyczajny koncert Leszka Możdżera w Świętym Janie na zakończenie 2. etapu remontu

Leszek Możdżer, fot. Łukasz Gawroński

Podczas koncertu będzie można posłuchać wybitnych muzyków − Leszka Możdżera i jego premierowego wykonania dzieła na organy, chór i fortepian, utalentowanego organisty Andrzeja Szadejki oraz Chóru Kameralnego 441 Hz.

Cykliczny koncert Święty Jan Od-Nowa odbędzie się 14 listopada 2020 r. na zakończenie 2. etapu prac konserwatorskich i adaptacyjnych w kościele św. Jana – Centrum św. Jana.

Wyjątkowy koncert wyjątkowych artystów

Podczas koncertu posłuchamy wybitnych polskich artystów – twórcy stylu zwanego jazzem Możdżera, kompozytora, dyrygenta, organisty Andrzeja Szadejki oraz Chóru Kameralnego 441 Hz – prezentującego głównie repertuar muzyki najnowszej. – Chciałbym Państwu ofiarować poruszające przesłanie natchnionego poety, który przepięknie opisał stan, którego możemy nieustannie doświadczać, pomimo podstępnych prób wpędzenia nas w cierpienie poprzez teatrzyk otaczającego nas świata – mówi Leszek Możdżer. Jeśli bierzemy udział w kulturze, to następuje wymiana wartości, przeniesienie idei i wspólnota tożsamości. Niestety, w czasie pandemii ponownie zamknięto muzea, opery, filharmonie, kina, teatry, biblioteki i galerie. Działania on-line nie zastąpią poczucia wspólnego doświadczenia, ale w tym trudnym czasie została nam tylko taka możliwość.

Święty Jan Od-Nowa

To cykl koncertów uświetniających zakończenie II etapu prac konserwatorskich i adaptacyjnych w kościele św. Jana na Centrum św. Jana. To zamknięcie klamrą prac trwających od 75 lat, od czasu zakończenia II wojny światowej. Dzięki przeprowadzonym pracom historyczna przestrzeń przekształcona została w profesjonalne centrum kultury. W ramach wykonanych w 2019 r. prac do wnętrza obiektu powróciły zrekonstruowane barokowe organy J.F. Rhodego z lat 1760-61. Wnętrze kościoła, łączące w sobie funkcje sakralne i kulturalne, stało się inspiracją dla wielu artystów. Wykorzystując tak bogatą w znaczenia i historię przestrzeń, Nadbałtyckie Centrum Kultury postanowiło kultywować tradycję zamawiania kompozycji u wybitnych artystów przez mecenasów sztuki. Po wydarzeniu prezentującym premierowe dzieło zamówione przez NCK  u wybitnej kompozytorki młodego pokolenia – Agnieszki Stulgińskiej, odbędzie się koncert wieńczący cykl Święty Jan Od-Nowa, uświetniający zakończenie II etapu prac konserwatorskich i adaptacyjnych.

Leszek Możdżer

Artysta wyjątkowy na międzynarodowej scenie jazzowej. Stworzył własny styl, zwany jazzem Możdżera. Bezkompromisowe interpretacje jazzowych standardów, muzyki klasycznej, a także autorskie kompozycje sprawiły, że stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli młodego pokolenia jazzu. Dyskografia pianisty obejmuje ponad 100 albumów zrealizowanych jako własne projekty lub we współpracy z wybitnymi artystami. Jest także autorem muzyki filmowej („Ikar. Legenda Mietka Kosza”).

Andrzej Szadejko

Kompozytor, dyrygent, organista. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w szwajcarskiej Bazylei. Laureat wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą. Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku i profesor wizytujący uczelnie w Niemczech, Finlandii i USA. Ekspert w dziedzinie historycznego budownictwa organowego. Założyciel i szef zespołu Goldberg Baroque Ensemble, z którym nagrywa premierowe wykonania kantat kompozytorów z Pomorza. Ma na swoim koncie 23 wydawnictwa płytowe dla wytwórni polskich i niemieckich oraz wiele prestiżowych nagród.

Chór Kameralny 441 Hz

Działa od 2006 r. Prezentuje głównie repertuar muzyki najnowszej, w tym premierowe wykonania kompozycji współczesnych. Często przekracza granice estetyczne, otwiera się na eksperymenty z różnorodnymi technikami wokalnymi, wraca do natury głosu i nierzadko oddala się od tradycyjnego śpiewu techniką bel canto. Poszukiwania pozamuzycznych inspiracji zaowocowały wieloma interdyscyplinarnymi projektami artystycznymi (m.in. z Bobbym McFerrinem, Neue Vocalsolisten Stuttgart, Svenem Helbigiem, Michałem Jacaszkiem czy Teatrem Dramatycznym w Białymstoku), w których kultura ludowa czy teatr łączą się w spójną całość z muzyką. Chór 441 Hz jest laureatem nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych, w 2018 r. został finalistą prestiżowego Llangollen International Musical Eisteddfod jako jeden z czterech najlepszych chórów świata, obok zespołów z RPA, Walii i Singapuru. Dyrygentką zespołu jest Anna Wilczewska.

 

Święty Jan Od-Nowa

 • 14 listopada 2020 r., godz. 18.00
 • Centrum św. Jana
 • ul. Świętojańska 50
 • Gdańsk

Program

 • Improwizacje – Leszek Możdżer – fortepian
 • Leszek Możdżer – Utwór na organy, chór i fortepian – prawykonanie światowe
 • Zjawienie Emilki na pełni kwadry II lunacyi XII cyklu słonecznego XIII do słów Jana Pawła Woronicza

Wykonawcy:

 • Chór Kameralny 441 Hz pod dyrekcją Anny Wilczewskiej
 • Andrzej Szadejko – organy
 • Leszek Możdżer – fortepian
 • Konrad Mielnik – prowadzenie

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.