Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/Kapielisko-w-Helu.jpg Nad wodą będzie bezpieczniej i nowocześniej. Znikną też niestrzeżone dzikie kąpieliska

Nad wodą będzie bezpieczniej i nowocześniej. Znikną też niestrzeżone dzikie kąpieliska

Kąpielisko nadmorskie w Helu. Fot. ze zbiorów DIF UMWP
13.04.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
13.04.2023

Pomorskie to region, którego nadmorskie położenie oraz liczne rzeki i jeziora zachęcają mieszkańców oraz turystów do kąpieli. Niestety, co roku podczas wakacji nie brakuje tragicznych zdarzeń. Żeby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim wypoczywającym latem nad wodą, infrastruktura kąpielisk będzie się systematycznie poprawiać. Wszystko to w ramach nowego przedsięwzięcia strategicznego.

Dla samorządu województwa pomorskiego rozwój turystyki i rekreacji wodnej jest bardzo ważny. Od dawna realizowane inwestycje takie jak m.in. Pomorskie Szlaki Kajakowe czy Pętla Żuławska i Zatoki Gdańskiej. Teraz zapisano jeszcze jedno przedsięwzięcie strategiczne, którego głównym celem jest zwiększenie liczby bezpiecznych kąpielisk.

Aż 64 gminy chcą wziąć udział w tym przedsięwzięciu

Na terenie województwa pomorskiego zorganizowanych jest ponad 100 czynnych kąpielisk strzeżonych, zarówno nadmorskich, jak i śródlądowych. Wysokie koszty utrzymania, jak również zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i dostępności wszystkim użytkownikom, stanowią jednak duże wyzwanie dla organizatorów tych kąpielisk.

Wiele z dostępnych kąpielisk wymaga modernizacji. Problemem jest np. brak dostępu do toalet albo zniszczony podjazd dla osób z niepełnosprawnościami. Część miejsc w ogóle nie spełnia obowiązujących standardów, stwarzając tym samym ryzyko uszczerbku na zdrowiu oraz zagrożenia życia. Dodatkowo, pojawia się coraz więcej tzw. dzikich kąpielisk, które nie podlegają żadnemu nadzorowi. Dlatego tak ważne jest przygotowanie i wdrożenie odpowiednich standardów zagospodarowania, a co za tym idzie powstanie nowoczesnej i atrakcyjnej infrastruktury.

– Bardzo nam na tym zależy – zaznacza wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna. – Od dawna w naszym regionie realizowanych jest wiele przedsięwzięć strategicznych, których głównym celem jest stworzenie atrakcyjnej przestrzeni do aktywnego wypoczynku. Począwszy od dostępnej i odpowiedniej infrastruktury, skończywszy na zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa w wodzie i na lądzie.

To samo dotyczyć ma kąpielisk w całym naszym regionie. Powstawać też mają nowe tego typu inwestycje.

– W związku z tym podjęta została decyzja o realizacji nowego przedsięwzięcia strategicznego pn. Pomorskie Kąpieliska – informuje Hanna Jetter, kierowniczka Referatu Projektów Infrastrukturalnych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Obecnie chęć udziału w tym przedsięwzięciu wyraziły aż 64 gminy.

Chcąc wspomóc samorządy lokalne w pracach nad organizacją kąpielisk, opracowana została specjalna dokumentacja, w której zebrane zostały m.in. kluczowe kwestie związane z bezpieczeństwem czy praktyczne rozwiązania architektoniczne. Szczegółowe informacje dostępna są TUTAJ.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.