Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/08/Obraz-113.jpg Na ten moment pasażerowie czekali lata. Wracają połączenia Malbork – Kwidzyn – Grudziądz

Na ten moment pasażerowie czekali lata. Wracają połączenia Malbork – Kwidzyn – Grudziądz

Pociąg na linii Malbork - Kwidzyn. Fot. Aleksander Olszak
31.08.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
31.08.2023

Modernizacja linii kolejowej 207 zamiast 2 trwała 5 lat. Kolejarzom wreszcie się udało zakończyć prace i pociągi pomiędzy Kwidzynem a Grudziądzem mogą wreszcie wyjechać na tory. Pierwszy kurs już 4 września 2023 r. Oba miasta połączy 5 par pociągów.

Zmieni się również rozkład na linii 205 Słupsk – Szczecinek.

4 lata opóźnienia

Modernizacja linii kolejowej 207 prowadzona przez Polskie Linie Kolejowe rozpoczęła się w 2017 r. Pierwotnie prace miały potrwać 2 lata. Ostatecznie z dwuletnim opóźnieniem kolejarzom udało się zakończyć prace ale tylko na odcinku Malbork – Kwidzyn. Tu pociągi kursują od wakacji 2021 r. Prace na dalszym odcinku, z Kwidzyna do Gardei trwały dalej. Wreszcie, z czteroletnim opóźnieniem prace udało się doprowadzić do etapu w którym ruch pociągów do Grudziądza będzie możliwy. Warto dodać, że całkowita wartość projektu to ponad 267 mln zł. Z tego ok. 180 mln stanowiło unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

5 par pociągów

Kwidzyn z Grudziądzem połączy 5 par pociągów.

– Na ten dzień mieszkańcy Powiśla czekali lata. Od najbliższego poniedziałku, 4 września 2023 r. uruchamiamy połączenia pomiędzy Malborkiem, Kwidzynem a Grudziądzem – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Rozkład został tak ułożony, aby zapewnić sprawny i szybki dojazd do szkół czy zakładów pracy, ale również dobre przesiadki w Malborku na pociągi w kierunku Trójmiasta – dodaje.

Pierwszy pociąg wyjedzie z Malborka do Grudziądza o 6.09 a ostatni o 20.25. Z kolei z Grudziądza pierwszy skład na północ wyjedzie o 5.37 a ostatni 20.20. Obecnie podróż na całej trasie trwa niewiele ponad godzinę, po zakończeniu wszystkich prac powinien ulec skróceniu. Jeden ze składów pojedzie w wydłużonej relacji Grudziądz – Tczew. Na odcinku Malbork – Kwidzyn łącznie pasażerowie będą mieli do dyspozycji 12 par połączeń. Wszystkie pociągi obsługiwane będą spalinowymi zespołami trakcyjnymi.

Zmiany na linii 405

Od 4 września zmienią się również rozkłady na położonej w zachodniej części naszego regionu linii kolejowej 205 pomiędzy Słupskiem a Szczecinkiem.

– Poprawiliśmy godziny kursowania pociągów tak, aby dopasować je do potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców Słupska i Miastka – informuje marszałek Struk.

Od 3 września pociąg 88261  rel. Miastko – Słupsk odjeżdżający o godzinie 20.06 będzie odjeżdżać o 20.31 (po przyjeździe pociągu ze Szczecinka). Z kolei pociąg 88256 dotychczas odjeżdżający ze Słupska o godz. 18.55 będzie odjeżdżać o godzinie 19.15 (po przyjeździe pociągu ze Szczecina). Zmieni się również rozkład wieczornego połączenia Słupsk – Miastko. Skład 88920 będzie odjeżdżać godzinę później tj. o 22:21. Umożliwi to przesiadkę z pociągu z Trójmiasta, który do Słupska przyjeżdża o 22.16

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.