Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/06/IMG_20220527_054523-scaled.jpg Na pomorskie tory wyjadą nowe składy elektryczne. Będą to Impulsy z Nowego Sącza

Na pomorskie tory wyjadą nowe składy elektryczne. Będą to Impulsy z Nowego Sącza

Fot. Aleksander Olszak
29.06.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
29.06.2022

Zakończył się przetarg na zakup dwóch elektrycznych zespołów trakcyjnych. W postępowaniu złożone zostały dwie oferty. Wygrała ta złożona przez firmę Newag z Nowego Sącza. Zbuduje ona pojazdy Impuls. Pociągi kosztować będą ok. 70 mln zł.

Nowe Impulsy przyjadą na Pomorze w ciągu 24 miesięcy. Podpisanie umowy już wkrótce.

Rozstrzygnięcie przetargu

Wiosną 2022 r. Zarząd Województwa Pomorskiego ogłosił przetarg na zakup 2 elektrycznych zespołów trakcyjnych, z opcją zakupu dodatkowych 29 pojazdów.

– Najlepsza ofertę złożyła firma Newag. Póki co kupujemy 2 pociągi, ale jesteśmy zdeterminowani, aby wykorzystać pełną opcję i kupić łącznie 31 składów dla połączeń regionalnych i aglomeracyjnych – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W przetargu złożone zostały dwie oferty. Oprócz Newagu wpłynęła oferta z bydgoskiej Pesy. Była ona jednak o ponad 30 mln droższa. Warto dodać, że obie oferty przekraczały założony budżet. Rozstrzygnięcie przetargu było możliwe dzięki decyzji Sejmiku Województwa Pomorskiego, który na ostatniej sesji zdecydował o zwiększeniu finansowania projektu.

Impulsy dla Pomorza

Dwa zakupione pociągi powinny dotrzeć na Pomorze najpóźniej za 24 miesiące. Impulsy są dobrze znane mieszkańcom regionu. Już od dwóch lat kursują pomiędzy Słupskiem a Elblągiem.

– Wyłoniony w przetargu wykonawca to sprawdzony producent, którego pojazdy w naszym regionie osiągnęły wskaźnik niezawodności na poziomie ponad 98 proc. – dodaje Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Rozwinięcie zakupu zamówienia o opcję będzie zależne od uzyskania unijnego dofinansowania.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.