Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/IMG_4463-scaled.jpg Na pomorskie tory wyjadą hybrydowe pociągi. Będzie przetarg na cztery składy

Na pomorskie tory wyjadą hybrydowe pociągi. Będzie przetarg na cztery składy

Fot. Aleksander Olszak
09.03.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
09.03.2023

Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję o rozpoczęciu postępowania przetargowego na zakup czterech wieloczłonowych pociągów o napędzie hybrydowym. Dzięki silnikowi elektrycznemu i spalinowemu składy takie będą mogły obsługiwać wszystkie linie kolejowe w regionie, zwłaszcza w czasie modernizacji linii do z Gdyni Kościerzyny i węzła kartuskiego.

Projekt jest współfinansowany ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Nowe składy

Projekt zakłada zakup czterech fabrycznie nowych pojazdów o napędzie hybrydowym, tj. spalinowo-elektrycznym. Będą to pierwsze tego typu pojazdy na Pomorzu. Dzięki zastosowaniu takiego napędu będzie możliwe np. uruchamianie nowych relacji. Chodzi o zapewnienie stabilności funkcjonowania transportu publicznego.  Ma to szczególne znaczenie w okresie prowadzonych modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej do Kościerzyny oraz w rejonie Somonina, Kartuz i Glincza. Chodzi m.in. o trudności dotyczących terminowej realizacji harmonogramów zamknięć poszczególnych odcinków linii kolejowych.

Pociągi hybrydowe

Warto zaznaczyć, że Pomorskie będzie kolejnym polskim regionem, które bądź planuje kupić lub już posiada składy o napędzie hybrydowym. Takie pociągu kursują choćby w województwie zachodniopomorskim i dolnośląskim. A jak będą wyglądać te dla naszego regionu to zostanie opisane w dokumentacji po opublikowaniu postępowania przetargowego.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.