Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/07/362906308_1689450908166221_6625004687997134246_n.jpg Na początek Lębork. System Fala wchodzi w fazę rozruchu

Na początek Lębork. System Fala wchodzi w fazę rozruchu

Fot. Paweł Przymanowski
27.07.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
27.07.2023

Testy zostały zakończone i tak, jak było zapowiadane, od 21 sierpnia 2023 r. spółka Innobaltica rozpoczyna stopniowe uruchamianie systemu Fala. Będzie to próba generalna przed oficjalnym startem systemu, który zaplanowano na grudzień. Pierwszymi pasażerami korzystającymi z Fali będą mieszkańcy Lęborka.

O rozpoczęciu rozruchu oraz kolejnych krokach związanych z uruchomieniem systemu spółka poinformowała podczas konferencji prasowej 27 lipca 2023 r.

Test w Lęborku

Zaprezentowanie koncepcji oraz harmonogramu wdrożenia poprzedziły intensywne prace planistyczne, konsultacyjne, a przede wszystkim testy. Kluczową rolę odegrało rzeczywiste uruchomienie FALI w Lęborku, które weryfikowane było przez kilkudziesięciu specjalistów-testerów.

– To była kompleksowa próba techniczna. Udowodniła ona, że możliwe jest w bliskiej perspektywie publiczne uruchomienie systemu w ramach tzw. fazy rozruchu – mówił Radomir Matczak, prezes zarządu Innobaltica.

Jaki będzie następny krok? Konta w systemie będzie można zakładać od 25 sierpnia. 15 września w Lęborku zostanie uruchomiony Punkt Obsługi Klienta, a od 22 września 2023 r. będzie możliwa podróż z kartą Fala lub kartą bankową.

Fala w fazie rozruchu

Najbliższe tygodnie spożytkowane zostaną na dodatkowe działania, w tym m.in. testy użyteczności (user experience) w zakresie przyjazności obsługi systemu z perspektywy klienta. W zaawansowanych przygotowaniach są też testy wydajnościowe, które mają wykazać, że system informatyczny wytrzyma obciążenie nawet 2 milionów transakcji dziennie. Ostatecznym sprawdzianem będzie jednak upublicznienie FALI w tzw. fazie rozruchu.

– Sukcesywnie zamierzamy, wraz z wykonawcą, przechodzić do następnych lokalizacji. Największym wyzwaniem, przede wszystkim ze względu na skalę, będzie Trójmiasto. Dlatego przewidziane jest w nieco dalszej kolejności, aby do tego czasu system okrzepł w praktyce w mniejszych miastach – dodał Matczak.

InnoBaltica oraz główny wykonawca przewidują, że wraz z uruchomieniem Trójmiasta oraz obsługi połączeń kolejowych nastąpi oficjalny start systemu FALA w regionie. Harmonogram datuje go na 15 grudnia 2023 r. Jak podkreślają eksperci, terminowe przechodzenie do kolejnych „etapów-miast” jest warunkowe. Innymi słowy, po potwierdzeniu prawidłowego funkcjonowania systemu w Lęborku, będzie możliwe uruchomienie go w Pucku i Władysławowie. A po tych lokalizacjach w Chojnicach itd. W przypadku pojawienia się istotnych problemów najpierw zostaną one rozwiązane, a dopiero potem FALA zostanie upubliczniona w następnym mieście.

Fala ułatwi podróż

Korzystanie z systemu FALA jest proste.

– Daje wolność wyboru najwygodniejszej dla siebie opcji zakupowej. Niemniej, pewne nawyki w transporcie publicznym zmieniają się wolno, dlatego nasz harmonogram sprzyja spokojnemu oswajaniu się z usługami FALI – podkreślał prezes Innobaltica.

Warto dodać, że FALA będzie w pierwszych miesiącach funkcjonować, jako rozwiązanie dla chętnych, równolegle do dotychczasowych rozwiązań, a więc automatów, biletów drukowanych i tradycyjnych kasowników. Pojawiają się, więc nowe możliwości łatwego podróżowania. Szczegóły dotyczące funkcjonowania systemu, w tym zasady korzystania z niego, będą przybliżane przed uruchomieniem każdego z etapów, w ramach kampanii informacyjnej.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.