Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/fe274fc5-5f4a-4f8a-b935-fc6097d86cfd.jpg Muzyka klasyczna, jazz i nie tylko. Festiwal Pianistyki w Słupsku

Muzyka klasyczna, jazz i nie tylko. Festiwal Pianistyki w Słupsku

Leszek Możdżer. Fot. mat. prasowe UMWP

Podczas 2 koncertów symfonicznych, 2 kameralnych, 9 recitali i półrecitali wystąpią artyści znani i mniej znani. Leszka Możdżera będzie można posłuchać 6 września podczas dwóch koncertów.

W Słupsku w dniach 5-10 września 2020 r. odbędzie się już 54. Festiwal Pianistyki Polskiej. W tym roku przypada 250. rocznica urodzin wielkiego kompozytora Ludwiga van Beethovena – w festiwalowym programie nie zabraknie jego dzieł. I chociaż tegoroczna edycja jest krótsza od poprzednich o dzień, jednak emocje będą wielkie.

Festiwalowi artyści

Podczas 10 koncertów wystąpią zarówno znakomici pianiści, jak i młodzi, dopiero zaczynający karierę podczas Estrady Młodych. Będzie można podziwiać grę m.in. jedynego Polaka, który otrzymał I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinstein w Tel Awiwie – Szymona Nehringa, Krzysztofa Książka – półfinalistę i laureata 2 nagród pozaregulaminowych XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 oraz laureata III nagrody i nagrody specjalnej I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (najlepsze wykonanie mazurków), Jekaterinę i Stanisława Drzewieckich, Beatę Bilińską i Leszka Możdżera.

250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena

W ramach uroczystych obchodów będzie można posłuchać Koncertu potrójnego, V Koncertu Es-dur oraz sonat fortepianowych. Podczas kolejnych 2 koncertów symfonicznych, 2 kameralnych, 9 recitali i półrecitali wystąpią: Krzysztof Książek, Szymon Nehring, Beata Bilińska, Jan Krzysztof Broja, Jekaterina i Stanisław Drzewieccy, Urszula Janik-Lipińska (flecistka) i Joanna Kaczmarska-Bieżyńska (pianistka) oraz Trio im. Wiłkomirskich: Celina Kotz (skrzypce), Maciej Kułakowski (wiolonczela) i Łukasz Trepczyński (fortepian).

Wieczór jazzu z Możdżerem

Pianista, kompozytor i aranżer, urodzony w 1971 r., jeden z najwybitniejszych pianistów jazzowych młodego pokolenia. Członek legendarnego zespołu Miłość, kompozytor oper „Sen nocy letniej” i „Immanuel Kant”. Gdańszczanin jest oryginalnym twórcą, wyróżniającym się własnym językiem muzycznym. Leszek Możdżer, 6 września 2020 r. wystąpi dwukrotnie – o godz. 17 i 20.

Witkacy – obrazy w dźwięku

To nowy cykl odbywający się w galerii jego dzieł. Będzie można posłuchać m.in. prawykonania kompozycji na flet i fortepian Tomasza Bielskiego, inspirowanej obrazami Witkacego.

Estrada Młodych

Od 1974 r. festiwalowi towarzyszy Estrada Młodych, na której młodzi utalentowani polscy pianiści ubiegają się o tytuł laureata. Artystów ocenia zespół złożony z wybitnych krytyków, muzykologów i profesorów akademii muzycznych. Dodatkowo, przyznawane są nagrody w postaci nagrań radiowych, recitali i koncertów. W tym roku na Estradzie Młodych zadebiutują Bartłomiej Kokot i Martyna Kubik. Usłyszymy również słupskich pianistów, przygotowanych do udziału w XVIII Konkursie Chopinowskim w 2021 r. – Kamila Pacholca, Piotra Pawlaka i Andrzeja Wiercińskiego.

Zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego

Koncerty odbywać się będą z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Obowiązywać będą maseczki, przyłbice i dezynfekcja rąk. Dla widzów przeznaczono co drugie miejsce na widowni, która będzie dezynfekowana po każdym koncercie.

Zobacz program festiwalu

Promienie słońca zza chmur oświetlające głowę L. van Beethovena i fortepian.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.