W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w sobotę, 5 lutego 2022 r. będzie można usłyszeć utwory z najnowszej płyty „Rasti” – czyli „rośnij” nominowanej do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii „Album roku – Muzyka świata”.
Zespół tworzą: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Lila Schally-Kacprzak, Iwona Bajger, Magda Jurczyszyn, Karolina Stawiszyńska i Alina Klebba.
Trójmiejskie pieśniarki
Laboratorium Pieśni to trójmiejski kobiecy zespół pieśniarek, który powstał w 2013 r. Grupa śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne m.in.: ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, polskie, a także gruzińskie czy skandynawskie. Pieśni Świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in.: shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjnie nową aranżację, przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich i kobiecych.
– Kobiecość jest pieśnią wielogłosową, z wnętrza ziemi, z początków świata. Tak prastarą, jak kamienie, jak puszcze, jak pierwszy dźwięk, pierwsza wibracja – mówią założycielki zespołu Laboratorium Pieśni.
Grupa tworzy także spektakle, w których tradycyjne pieśni opowiadają o odchodzących obrzędach, m.in. „Pory Roku” (2012), „Puste Noce – Pieśni, które już się kończą” (2014). Zespół brał udział w projektach z udziałem cenionych polskich muzyków, m.in. projekt „Czarna Polana” z Kayah i kompozytorem Atanasem Valkovem, udział w nagraniach płytowych i koncertach „Good L.U.C.K” artysty L.U.C, udział w koncercie „Wybraliśmy Wolność” Andrzeja Smolika wraz z innymi polskimi muzykami. Z koncertami i warsztatami odwiedziły już ponad 15 krajów (m.in. USA, Indie, Szwajcaria, Japonia, Hiszpania, Izrael, Islandia, Dania, Holandia, Francja, Wielka Brytania). Teledysk z białoruską pieśnią „Sztoj pa moru” osiągnął ponad 10 mln wyświetleń, a na Facebooku grupę śledzi ponad 135 tys. fanów.
Skąd pomysły?
Repertuar, który wykonują przechodzi swoistą drogę ze źródła. Pieśni są zazwyczaj przywożone z różnych regionów Polski, Europy i świata przez członków zespołu, następnie zostają opracowywane w procesie warsztatowym i na próbach, aby w końcu ukazać się w nowej odsłonie – tradycyjnej lub wzbogaconej, aranżowanej. Najbliższy koncert celebruje kobiecość, życie, witalność i wzrastanie. „Rośnij, rośnij mój zielony lesie, rośnij moja sosno, abym mogła wspiąć się po tobie i zobaczyć mojego ukochanego…”. Kobiecość jest wolnością. Głosem natury – nieposkromionej dzikości i łagodności jednocześnie. Kobiecość jest rzeką, w której kąpią się dzieci, i z której piją zwierzęta. Kobiecość jest darem dla mężczyzn, żeby mogli wejść na ścieżkę serca. Jest wschodem i zachodem słońca, księżycem w pełni i w nowiu. Pierwotnym tańcem, który tańczy się w strumieniach deszczu, oddechem z dna oceanów, wołaniem miłości. Kobiecość to zaproszenie do kręgu, w którym śpiewa się pradawne pieśni, wyśpiewuje zaklęcia, grając na bębnach transowe rytmy. To bijące źródło, czysta celebracja życia.
Nowa płyta
„Rasti” to kolejna, najnowsza płyta zespołu – pierwsza była „Rosna”. Potem, w mniejszych składach, zostały nagrane „Puste Noce” – płyta z pieśniami pogrzebowymi oraz „Sound Meditation” – pieśni tradycyjne w relaksacyjnej odsłonie. Teraz czas na „Rasti”, płytę –dziewczynę, która coraz odważniej odchodzi od tradycji, a coraz bardziej ufa w swój wewnętrzny, intuicyjny świat, w swój przekaz.
Koncert Laboratorium Pieśni „Rasti”
- 5 lutego 2022 r., sobota, godz. 20.00
- Gdański Teatr Szekspirowski
- ul. Bogusławskiego 1
- Gdańsk
- Bilety: I pula 70 zł, II pula 80 zł