Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/01/Polski-Chor-Kameralny_fot.-Michal-Mazurkiewicz-scaled.jpg Muzyczny karnawał z Polskim Chórem Kameralnym. Koncert w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku

Muzyczny karnawał z Polskim Chórem Kameralnym. Koncert w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku

Polski Chór Kameralny. Fot. Michał Mazurkiewicz
18.01.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
18.01.2023

Koncert Karnawałowy, który zorganizowany zostanie w sobotę, 28 stycznia 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, będzie muzyczną podróżą do niezwykłego świata amerykańskich filmów i musicali z lat 30.-50. ubiegłego wieku.

W programie koncertu znajdą się m.in. utwory George’a Gershwina i Leonarda Bernsteina w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

Muzyka łącząca klasykę z jazzem i popem

Spośród amerykańskich muzyków XX w. George Gershwin i Leonard Bernsteina osiągnęli największy międzynarodowy sukces. Obaj komponowali muzykę łączącą klasykę z jazzem i popem. Byli również świetnymi pianistami.

– Muzyka Gershwina jest niezwykła, gdyż brzmi jak klasyczna i popularna zarazem, zawsze budząc wielkie zainteresowanie słuchaczy. Uznając jazz za rodzaj amerykańskiej muzyki ludowej, Gershwin udowodnił, że może on być, jak folklor innych krajów, inspiracją dla utworów symfonicznych i nadawać im narodowe piętno. W mistrzowski sposób potrafił zacierać dotychczas nieprzekraczalne granice między jazzem czy, szerzej, muzyką rozrywkową, a klasyką – mówi Inga Szczerbińska, koordynatorka ds. promocji Polskiego Chóru Kameralnego.

W programie koncertu znajdzie się jeden ze słynnych standardów jazzowych Gershwina – „I got rhythm”, pochodzący z musicalu „Girl crazy”, a także wybór utworów z opery „Porgy and Bess”.

– Bernstein działał dodatkowo jako dyrygent, pedagog, popularyzator i organizator życia muzycznego, publicysta i wydawca, aktywista społeczny. Na gruncie kompozycji największe sukcesy odnosił jako twórca broadwayowskich musicali, ale tworzył również symfonie, muzykę do baletu i muzykę sakralną – dodaje Inga Szczerbińska.

Podczas koncertu zabrzmią melodie Bernsteina znane z filmów „Every Night at Eight” oraz musicali „Randka z Judy” i „Clowns in Clover”.

.

Koncert Karnawałowy

  • 28 stycznia 2023 r., sobota, godz. 18.00
  • Ratusz Staromiejski (Nadbałtyckie Centrum Kultury)
  • Korzenna 33/35, Gdańsk

Program:
George Gershwin, arr. Clay Warnick – „I got rhythm” z musicalu „Girl crazy”
George Gershwin, arr. Clay Warnick – „Porgy and Bess”
Jimmy McHugh, Herbert Stothart, arr. Harry Robert Wilson –  „A melodic caravan” (I feel a song comin’ on, I’m in the mood for love, It’s a most unusual day, Don’t blame me, Cuban love song)
Leonard Bernstein, arr. William Stickles – „West side story”
William Steffe, arr. Peter J. Wilhousky – Battle Hymn of the Republic

Wykonawcy:
Polski Chór Kameralny
Julita Kuczborska – trąbka
Łukasz Jankowski – fortepian
Jan Łukaszewski – dyrygent

Bilety w cenie 30-40 zł dostępne są na stronie internetowej: https://www.bilety24.pl/koncert/1178-koncert-karnawalowy-84759?id=454597 oraz w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.