Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/11/398790336_832315385561064_749373746839370672_n.jpg Muzyczne zwieńczenie jubileuszu Polskiego Chóru Kameralnego. Ostatni koncert z cyklu Barwy Chóru

Muzyczne zwieńczenie jubileuszu Polskiego Chóru Kameralnego. Ostatni koncert z cyklu Barwy Chóru

Fot. ze zbiorów Polskiego Chóru Kameralnego
29.11.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
29.11.2023

W sobotę, 2 grudnia 2023 r. odbędzie się trzeci, ostatni już koncert z cyklu Barwy Chóru. Wydarzenie to zwieńczy jubileuszowy rok 45-lecia Polskiego Chóru Kameralnego. W Dworze Artusa w Gdańsku usłyszymy m.in. utwory japońskiego kompozytora muzyki współczesnej Tōru Takemitsu.

Podczas koncertu artyści sięgną po współczesne utwory i zaprezentują muzykę, która zapisała się w pamięci tak słuchaczy, jak i samych chórzystów w ciągu 45 lat istnienia Polskiego Chóru Kameralnego.

Niezwykłe utwory niezwykłych artystów

Koncert otworzy dzieło Tōru Takemitsu – japońskiego kompozytora muzyki współczesnej, współzałożyciela Jikken Kōbō (1951), eksperymentalnego warsztatu grupującego japońskich muzyków, poetów i malarzy.

– Kompozycje Takemitsu łączą elementy jego ojczystej japońskiej tradycji z zachodnim modernizmem, który niezwykle cenił. Był najbardziej wpływowym japońskim kompozytorem XX w. Uprawiał większość podstawowych form muzyki instrumentalnej i wokalno-instrumentalnej oraz muzykę filmową, m.in. do filmów Akiry Kurosawy – informuje Marta Soboń z Polskiego Chóru Kameralnego.

Przykładem jego kompozycji jest „Wind horse”, odwołujący się do tradycji szamańskiej wschodniej i centralnej Azji, w której „wietrzny koń” stanowi metaforę ludzkiej duszy. Utwór ten powstał do poematu Kuniharu Akiyamy „Kaze no uma” na zamówienie chóru Filharmonii w Tokio, a jego prapremiera odbyła się w 1966 r. Co ciekawe, europejskiej premiery zaś –po zmianach, które Takemitsu wprowadził do utworu pod wpływem kontaktu z Janem Łukaszewskim – dokonał Polski Chór Kameralny.

Druga część koncertu poświęcona będzie twórczości Elżbiety Sikory, jednej z najbardziej znanych i cenionych kompozytorek w Europie. Polski Chór Kameralny wykonywał wcześniej zarówno jej wymagające niezwykłej techniki wokalnej opery „Wyrywacz serc” w Teatrze Wielkim oraz „Madame Curie” na specjalne zaproszenie kompozytorki w Narodowym Forum Muzyki, ale także niezwykłe utwory a cappella „Guernica” oraz „Trois Innocentines”, do których artyści będą chcieli teraz powrócić.

.

Barwy Chóru vol. 3

  • 2 grudnia 2023 r., sobota, godz. 19.00
  • Dwór Artusa (oddział Muzeum Gdańska)
  • Długi Targ 43/44, Gdańsk

Bilety w cenie 40/30zł dostępne są na portalu bilety24.pl oraz na godzinę przed rozpoczęciem w miejscu koncertu.

Szczegółowe informacje dotyczące koncertu Barwy Chóru vol. 3 dostępne są na stronie internetowej: www.polskichorkameralny.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.