Kultura
Fragment okładki książki Joanna Bogacka. Portret wielokrotny

Mozaikowy portret wybitnej aktorki. Promocja książki o Joannie Bogackiej

Fragment okładki książki „Joanna Bogacka. Portret wielokrotny”. Mat. prasowy Teatru Wybrzeże
23.07.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
23.07.2021

W poniedziałek, 26 lipca 2021 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się promocja najnowszej książki Łukasza Rudzińskiego „Joanna Bogacka. Portret wielokrotny”. Rozmowę z autorem poprowadzi Dorota Karaś.

Imponujący dorobek artystyczny Joanny Bogackiej dotąd nie doczekał się zebrania w jednej publikacji. Łukasz Rudziński wypełnił tę lukę, rozmawiając z pięćdziesięcioma ludźmi kultury i sztuki, których drogi przecięły się z drogą tej wybitnej artystki. O Joannie Bogackiej w książce wypowiadają się m.in. Kazimierz Kutz, Danuta Stenka, Maciej Nowak, Jan Klata, Mirosław Baka, Dorota Kolak czy mąż Joanny Bogackiej, Krzysztof Gordon. Na bazie ich wspomnień powstała książka, która jest próbą stworzenia mozaikowego portretu Joanny Bogackiej takiej, jaką naprawdę była.

Joanna Bogacka (1945-2012) to artystka, która z Trójmiastem i Sopotem związała swoje niemal całe zawodowe życie. Przez ponad 40 lat była aktorką Teatru Wybrzeże kreując dziesiątki wspaniałych ról, m.in. Księżnej Iriny Wsiewołodowny Zbereźnickiej Podbereckiej w „Szewcach” Witkacego (1981), Katarzyny w „Ślubie” Gombrowicza (1982), Warii w „Wiśniowym sadzie” Czechowa (1985) czy Gertrudy w „Hamlecie, księciu Danii” (1995) i „H.” (2004). Przez kilkanaście lat związana była również z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej, gdzie powstała jej wstrząsająca kreacja Marleny Dietrich w spektaklu „Szary Anioł” (2001), którą z powodzeniem grała przez dekadę.

.

Promocja książki „Joanna Bogacka. Portret wielokrotny”

26 lipca 2021 r., poniedziałek, godz. 18.00
Teatr Wybrzeże
Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej
ul. Bohaterów Monte Cassino 30, Sopot

Chęć udziału w spotkaniu należy potwierdzić pod nr tel. 58 551 22 66.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.