Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
„No to mamy problem”. Minister kultury bez wyjaśnienia obcina dotacje. Będą protesty?

„No to mamy problem”. Minister kultury bez wyjaśnienia obcina dotacje. Będą protesty?

Kolaż_artystki i pismo z ministerstwa kultury

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego obniżyło o 50 proc dotację na 2017 r. do programu Bardzo Młoda Kultura

 

Pismo w tej sprawie zostało przysłane mailem do wszystkich regionalnych operatorów programu. Podpisał je Jarosław Sellin, poseł na Sejm RP z Prawa i Sprawiedliwosci i wiceminister kultury. Decyzja o cofnięciu już przyznanych dotacji została podana w niejasnym trybie, bez przywołania podstawy prawnej. Nie podano też żadnych argumentów przemawiających za obniżeniem budżetu.

 

Tymczasem konkurs już trwa…

W przypadku województwa pomorskiego operatorem programu jest Instytut Kultury Miejskiej, który jest już w trakcie realizacji najważniejszego konkursu. Już teraz wiadomo, że wydatki związane z jego realizacją przekraczają wysokość przyznanej kwoty. Najprawdopodobniej uniemożliwi to przeprowadzenie konkursu w zaplanowanej formie.  Podobnie będzie z innymi działaniami na ten rok.

 

To podważa naszą wiarygodność

– Mamy bardzo poważny problem – mówi Beata Jaworowska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – IKM został postawiony w bardzo trudnej sytuacji. Podważona została jego wiarygodność. Godzi to też w zaufanie do zaangażowanych w program partnerów jak na przykład prowadzonego przez nas Nadbałtyckie Centrum Kultury. A jest to program, który przynosi niezwykłe efekty – dodaje.

W środowisku kultury w Gdańsku, Krakowie i Bydgoszczy już zaczęły się protesty i żądania wyjaśnień. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadal jednak w tej sprawie milczy.

 

Co to jest program Bardzo Młoda Kultura?

Bardzo Młoda Kultura to wieloletni program Narodowego Centrum Kultury. Ma stymulować kreatywności i edukację kulturową. Prowadzi go 16 podmiotów wyłonionych w drodze konkursu – po jednym z każdego województwa. Do ich należy m. in. przygotowywanie otwartych konkursów, poprzez które finansowane będą w ramach województwa przedsięwzięcia edukacyjne realizowane wspólnie przez instytucje i organizacje reprezentujące oświatę i kulturę oraz tworzenie sieci współpracy pomiędzy osobami zatrudnionymi w instytucjach i organizacjach kulturalnych i oświatowych oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych.

 

Narodowe Centrum Kultury_pismo Narodowe Centrum Kultury

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.