Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/MDT-Pomorskie.jpg Międzynarodowy Dzień Teatru. Komu przyznano Nagrody Teatralne za rok 2022?

Międzynarodowy Dzień Teatru. Komu przyznano Nagrody Teatralne za rok 2022?

Fot. Karol Stańczak
27.03.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
27.03.2023

Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru obyła się 27 marca 2023 r. w Starej Aptece w Gdańsku. Podczas tej uroczystości wręczone zostały Nagrody Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrody Teatralne Miasta Gdańska. Wyróżnieni zostali nimi m.in. aktorzy i reżyserzy spektakli.

Co roku 27 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru marszałek województwa pomorskiego honoruje najwybitniejsze artystyczne osiągnięcia minionego roku w dziedzinie teatru. Laureatów wybiera specjalnie powołana Kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego, pomorskich mediów oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

Decyzją kapituły przyznawane są: trzy nagrody indywidualne dla wyróżniających się ludzi teatru, Nagroda Teatralna im. prof. Jana Ciechowicza skierowana do młodych, obiecująco zapowiadających się artystów, a także nagroda honorowa za Przedstawienie roku.

– Niezmiernie się cieszę, że po raz kolejny możemy wręczać te nagrody – powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Przy tej okazji chciałbym wszystkim podziękować za to, co działo się przez ostatni rok. To był naprawdę trudny okres dla teatrów województwa pomorskiego, reżyserów czy aktorów. Wiemy, jak bardzo twórców i widzów doświadczyła pandemia. Dziękuję za wielką otwartość.

Laureaci Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2022

Nagrody indywidualne:

  • Krzysztof Babicki za reżyserię spektaklu „Pułapka” Tadeusza Różewicza w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni,
  • Grzegorz Gzyl za kreację weneckiego doży Urgentino w spektaklu „Sceny z egzekucji” Howarda Barkera w reżyserii Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże,
  • Filip Michalak za warsztat aktorski i sceniczny w spektaklu baletowym Ludwiga Minkusa „Don Kichot” w choreografii Izabeli Sokołowskiej-Boulton i Wojciecha Warszawskiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku,

Nagroda Teatralna im. prof. Jana Ciechowicza:

  • Paweł Pogorzałek za aktorską kreację Juliusza Słowackiego w spektaklu „Koło Sprawy Bożej” Konrada Hetela w reżyserii Radka Stępnia w Teatrze Wybrzeże,

Nagroda honorowa za Przedstawienie roku 2022:

  • „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery – koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

.

Od 15 lat organizowana jest wspólna gala, podczas której razem z Nagrodami Teatralnymi Marszałka Województwa Pomorskiego wręczane są Nagrody Teatralne Miasta Gdańska.

– W imieniu gdańszczanek i gdańszczan dziękuję ludziom teatru, że pokazujcie nam, jacy jesteśmy, ale i jakimi moglibyśmy być, gdyby tylko starczyło nam odwagi. Życzę Wam pomyślności, choć czasy jawią się trudne. Niech niesie Was publiczność – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Laureaci Nagród Teatralnych Miasta Gdańska:

  • Marcin Zawicki za scenografię do spektaklu „Zmień się!” w reżyserii Edyty Janusz-Ehrlich w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku,
  • Leszek Skrla za rolę męską w spektaklu operowym „Król Roger” w reżyserii Romualda Wicza-Pokojskiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku,
  • Katarzyna Szyngiera za reżyserię spektaklu „1989” koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Dodatkowo, w tym roku przedstawienie „1989” otrzymało też Nagrodę Specjalną.

Tradycyjnie z okazji MDT podczas wydarzenia prezentowane były specjalnie na tę okazję przygotowane międzynarodowe orędzia. W tym roku zaszczytu tego dostąpiła egipska aktorka Samiha Ayoub (treść przesłania dostępna jest TUTAJ). Nieco młodszą tradycją teatrów w naszym kraju jest wybór polskiego autora orędzia na MDT. Tutaj z kolei Zarząd Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutut Teatralnego (ITI) zaszczyt ten powierzył ukraińskiej reżyserce Svitlanie Oleshko, która od czasu agresji Rosji na Ukrainę przebywa w Polsce i pracuje w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie (nagranie przesłania dostępne jest TUTAJ).

W tym roku, po pandemicznej przerwie, powrócono do realizacji tradycyjnej części prowadzonej przez Związek Artystów Scen Polskich. Przy okazji MDT złożony został ukłon w stronę weteranów pomorskich scen i teatrów.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.