Kultura
Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu. Fot. mat. prasowe PODR

Maszyny, rośliny, zwierzęta i regionalne przysmaki. XXIII Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu

Materiały prasowe PODR
17.09.2021
Bożena Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
AUTOR
Bożena Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
17.09.2021

Miłośnicy zwierząt w sobotę i w niedzielę mogą wybrać się do Lubania w gm. Nowa Karczma, gdzie odbędzie się XXIII Kaszubska Jesień Rolnicza. Jesień w Lubaniu to również wojewódzka wystawa królików, gołębi rasowych, alpak, pokaz ptactwa ozdobnego i zawody w powożeniu o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego.

Jedna z największych imprez plenerowych na Pomorzu wraca po rocznej przerwie.Wystawcy czekają na odwiedzających w weekend 18-19 września 2021 r. w godz. 10-17. Tegorocznej imprezie towarzyszy IV Krajowa Wystawa Bydła Mięsnego, najważniejsze spotkanie hodowców tych zwierząt w bieżącym roku.

Kaszubska Jesień Rolnicza

Jedne z największych targów rolniczych w województwie pomorskim odbywają się jesienią w Lubaniu w gminie Nowa Karczma. W ubiegłym roku dorocznemu spotkaniu przeszkodziła pandemia. Na 10-hektarowym terenie niezmiennie od lat odbywają się kiermasz ogrodniczy, wystawa i pokazy maszyn rolniczych, swoje oferty prezentują firmy nasienne. Można także zakupić środki do produkcji rolnej, zapoznać się z ofertą firm prezentujących materiały budowlane i systemy grzewcze. Nie zabraknie też sprzedawców samochodów osobowych i specjalistycznych. Można powiedzieć, że dla każdego coś potrzebnego się znajdzie.

Coś dla ciała i dla ducha

Podczas targów każdy znajdzie coś dla siebie – albo zwierzęta lub rośliny, samochody czy maszyny rolnicze. Będą stoiska z materiałami budowlanymi i związane z energią odnawialną. Dodatkowo, będzie można zasięgnąć porad fachowców różnych dziedzin. Jesień to doskonały czas do zmian w ogrodzie, a w Lubaniu można kupić mnóstwo różnych roślin. Kiermasz ogrodniczy pozwala nabyć wyjątkowe okazy i dowiedzieć się, co jest modne w tym sezonie. Oprócz tego ogrodnicy udzielają fachowych porad, podpowiadają, jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie i co zrobić, by przez długie lata cieszyły właścicieli. Nie zabraknie też stoisk z produktami twórców ludowych, odzieżą, sprzętem domowym. Organizatorzy zadbali również o fizyczne doznania odwiedzających – koła gospodyń wiejskich będą kusić smakołykami regionalnymi.

Dożynki

Dożynki to czas podsumowań i podziękowań za dary ziemi, a także podziękowań rolnikom za trud i mozolną pracę. Uroczysta msza dożynkowa o godz. 11 koncelebrowana będzie przez ks. bpa Ryszarda Kasynę. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przejdzie na teren targowy, gdzie m.in. zostanie rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Targi w pigułce

Do Lubania przyjeżdżają nie tylko dorośli, ale również dzieci. Najmłodsi bardzo lubią zwierzęta, a od kilku lat najbardziej lubiane są alpaki, wybierana jest również miss. Na odwiedzających czekają:

 • Wojewódzka Wystawa Królików,
 • Wystawa Gołębi Rasowych,
 • Pokaz Ptactwa Ozdobnego,
 • Wystawa Alpak,
 • Zawody w Powożeniu o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego,
 • materiał szkółkarski, kwiaty, krzewy, rośliny cebulowe oraz nasiona,
 • wystawa i pokazy maszyn rolniczych,
 • oferty firm prowadzących sprzedaż środków do produkcji rolnej,
 • systemy grzewcze, materiały budowlane i energia odnawialna,
 • rzemiosło artystyczne oraz produkty regionalne i tradycyjne,
 • blok handlowy i gastronomia.
Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu, plakat. Materiały prasowe PODR

Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu, plakat. Materiały prasowe PODR

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.