Środowisko
Polityka antysmogowa

Masz w domu stary piec „kopciuch”? Musisz go wymienić – rusza kampania informacyjna

Fot. Aleksander Olszak
18.10.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
18.10.2021

Rusza specjalna kampania informacyjna dla właścicieli nieruchomości „Możesz odetchnąć. Pomorze walczy ze smogiem”. Przypominamy, co musisz wiedzieć o uchwałach antysmogowych.

Bezklasowe piece i kotły muszą zostać wymienione do 1 września 2024 r.

Czym są uchwały antysmogowe?

Uchwały antysmogowe to akty prawne związane z ochroną powietrza. Zakazują one spalania w piecach np. miału węglowego, mułów, czy pyłów węglowych.

– Konkretne daty wejścia w życie przepisów zależą zarówno od rodzaju i klasy pieca, jak i od miejscowości. Na przykład w Sopocie zabronione będzie stosowania paliw stałych we wszystkich instalacjach – wyjaśnia Tadeusz Styn, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Dodatkowo w uchwale mogą być zapisane konkretne wymagania techniczne, jakie instalacje grzewcze muszą spełniać. Co ważne, uchwały antysmogowe dotyczą wszystkich mieszkańców województwa.

– Już 1 września 2024 r. we wszystkich miejscowościach Pomorza zakazane będzie stosowanie kotłów bezklasowych – dodaje.

Wybór nowego źródła ogrzewania domu zależy od właściciela. Tam, gdzie to jest możliwe, może być to podłączenie do sieci centralnego ogrzewania, Ale można zdecydować się również na ogrzewanie gazowe, olejowe czy z odnawialnych źródeł energii.

Rusza kampania

Aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości, jakie mogą się pojawić, przygotowana została specjalna kampania.

– „Możesz odetchnąć. Pomorze walczy ze smogiem” to kampania informacyjna w mediach lokalnych, którą przygotowaliśmy z myślą o posiadaczach „kopciuchów”. To spot radiowy, ale i szereg ważnych informacji, które prezentujemy na stronie internetowej powietrze.pomorskie.eu – informuje Tadeusz Styn. Znaleźć tam można przygotowane ulotki informacyjne, treść uchwał antysmogowych. – Można również przeczytać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – dodaje przedstawiciel UMWP i zachęca do zapoznania się z tymi informacjami.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.