Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/05/marta_jarnuszkiewicz_1.jpg Masz artystyczna duszę? Weź udział w warsztatach dla kobiet z Ustki i okolic

Masz artystyczna duszę? Weź udział w warsztatach dla kobiet z Ustki i okolic

24.05.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
24.05.2023

Jesteś kobietą, masz powyżej 14 lat, mieszkasz w Ustce lub okolicach i interesują cię relacje ciała, dźwięku i przestrzeni publicznej? Zgłoś się do udziału w warsztatach, które dla Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej 26 i 27 maja 2023 r. realizuje artystka wizualna Marta Jarnuszkiewicz.

Kuratorką projektu jest Weronika Teplicka, więcej informacji w.teplicka@bgsw.pl lub pod nr tel.: 515 089 986.

O warsztatach

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej  zaprasza wszystkie zainteresowane kobiety na warsztaty performatywne prowadzone wokół zagadnienia relacji ciała, dźwięku i przestrzeni publicznej, niezależnie od umiejętności. Wystarczy mieć skończone 14 lat i być otwartą na nowe doświadczenia, pracę w grupie oraz obecność aparatu i kamery.
Zajęcia rozpoczną się od wprowadzenia w podstawowe zagadnienia performatywności naszych ciał i choreografii codzienności. Następnie podczas części praktycznej uczestniczki doświadczą rozmaitych ćwiczeń i eksploracji ruchowych, które poprzez kolektywną pracę doprowadzą do realizacji działania performatywnego w wybranych miejscach w Ustce. Będą rozmowy o tym, jak czują się w przestrzeniach publicznych, jak manifestują siłę, odwagę, kobiecość i solidarność.
Zaproponowane przez artystkę warsztaty stworzą nową możliwość do wymiany kobiecych doświadczeń, poznania ciekawych technik pracy z ciałem i głosem, a także zapoznania się z nowymi kobietami w inspirującym środowisku.

Relacje kobiet

Marta Jarnuszkiewicz poprzez rozmaite praktyki choreograficzne, pracę z ciałem i głosem podejmuje próby wytworzenia alternatywnego doświadczenia społecznego pomiędzy kobietami. Rozpoczynając od obserwacji dynamiki konkretnego miejsca czy architektury, artystka ustanawia nowe relacje społeczności kobiecej z ich codziennym otoczeniem. Architektura pełna zunifikowanych praktyk i nawyków, staje się dla artystki polem do wprowadzania alternatywnych działań, nowych narracji i dialogów z przestrzenią.

Marta Jarnuszkiewicz

Jest artystką wizualną. W 2014 r. ukończyła Wydział Sztuki Mediów na warszawskiej ASP. Od 2016 r.  jest asystentką w Pracowni Intermediów na Wydziale Architektury Wnętrz w Warszawie. Jest także wykładowczynią w Warszawskiej Szkole Filmowej. Tworzy wielokanałowe instalacje wideo, animacje, kompozycje ruchowe i działania performatywne. Działania artystyczne skupia na różnorodnych modelach ruchu wpisanych w rzeczywistość społeczno-polityczną, poszukując w niej krytycznego potencjału. Obecnie zajmuje się badaniami nad performatywnością architektury oraz redefiniowaniem praktyk ruchowych kobiet w przestrzeni publicznej. Jej prace pokazywane były m.in. w Salonie Akademii w Warszawie, Westergasfabriek w Amsterdamie, Teatrze Nowym w Warszawie, Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, BWA w Zielonej Górze, Lokal_30 w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Mińsku, Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Jest laureatką kilku nagród m.in. Nagrody Głównej w konkursie Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów podczas Wro Media Art Biennale we Wrocławiu, a także nagrody głównej w konkursie “Coming out 2014”.

Warsztaty dla kobiet z Ustki i okolic

  • 26 i 27 maja 2023 r., piątek-sobota, godz. 12.00
  • Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
  • ul. Zaruskiego 1a
  • wstęp – wolny
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.