Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/09/IMG_3775.jpg Marszałek Struk interweniuje w sprawie przepełnionych pociągów. Od dziś składy będą większe

Marszałek Struk interweniuje w sprawie przepełnionych pociągów. Od dziś składy będą większe

Fot. Aleksander Olszak
08.09.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
08.09.2022

Samorząd województwa reaguje na skargi pasażerów dotyczące przepełnionych pociągów na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Od 8 września 2022 r. najbardziej zatłoczone pociągi będą zestawiane z większych pojazdów. Na tory wyjadą także dodatkowe pociągi.

Zarząd Województwa Pomorskiego podjął też decyzję o ogłoszeniu przetargu na przewozy na linii PKM od 11 grudnia 2022 r. do grudnia 2026 r.

Przepełnione pociągi SKM

Od rozpoczęcia roku szkolnego pasażerowie pociągów kursujących linią Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zgłaszają problem z przepełnieniem składów.

Z zaniepokojeniem i ubolewaniem stwierdzam, że początek września zaskoczył przewoźników kolejowych. Mimo, że samorząd województwa z dużym wyprzedzeniem przypomniał im, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wzrosną, jak co roku potoki pasażerskie, spółka PKP SKM nie zwiększyła pojemności pojazdów, które wyjechały na tory w godzinach szczytu – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Trzeba zaznaczyć, że przewoźnik jest zobowiązany do zapewnienia taboru dostosowanego pojemnością do liczby pasażerów.

– Z analizy przepływów pasażerskich wynika, że zbyt małe składy PKP SKM doprowadziły do sytuacji, w której część pasażerów nie mieściła się wewnątrz i do przepełnienia doszło również w pociągach POLREGIO. W związku z tą sytuacją zażądaliśmy od przewoźników natychmiastowego wzmocnienia składów – dodaje.

Spółka POLREGIO od 6 września realizuje przewozy dużymi składami trójczłonowymi. Natomiast spółka PKP SKM uruchomiła większe składy dopiero 8 września.

Ponadto Zarząd Województwa podjął też dziś decyzję o przetargu na realizację przewozów na liniach PKM od 11 grudnia br. do grudnia 2026 r.

Dodatkowe składy

Uruchomione zostały także dodatkowe pociągi. Chodzi o sześć połączeń w godzinach szczytu, które odciążą najbardziej zatłoczone pociągi.

Gdynia Główna 6.00 – Żukowo Wschodnie 6.29

Żukowo Wschodnie 6.55 – Gdynia Główna 7.73. Pociąg ten będzie na stacji Żukowo Wschodnie skomunikowany ze składem relacji Kościerzyna – Gdańsk Wrzeszcz.

Gdynia Główna 15.04 – Żukowo Wschodnie 15.32. Skład będzie skomunikowany na stacji Gdańsk Osowa z pociągiem ze stacji Gdańsk Wrzeszcz.

Żukowo9 Wschodnie 15.39 – Gdynia Główna 16.07

Gdynia Główna 16.35 – Żukowo Wschodnie 17.14. Skład będzie skomunikowany na stacji Gdańsk Osowa z pociągiem ze stacji Gdańsk Wrzeszcz.

Żukowo Wschodnie 18.13 – Gdynia Główna 18.41

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.