Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/07613b2d-4e41-4e12-9f6e-d9ecbf5c48de.jpg Marszałek Mieczysław Struk i prezydent Aleksandra Dulkiewicz apelują o pomoc dla instytucji kultury i dla artystów

Marszałek Mieczysław Struk i prezydent Aleksandra Dulkiewicz apelują o pomoc dla instytucji kultury i dla artystów

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, marzec 2019. Fot. archiwum UMWP.

W piątek, 24 kwietnia 2020 r. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska wysłali pismo, w którym wspólnie zwracają się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego z apelem o pilną pomoc dla instytucji kultury. Nie tylko tych państwowych, ale również samorządowych.

 

Pełna treść listu znajduje się na dole strony.

 

Niechciana i niezawiniona bezczynność

W piśmie marszałka i prezydent czytamy: „Najprostszym i najbardziej racjonalnym sposobem pomocy wszystkim (państwowym i samorządowym) instytucjom kultury (a także organizacjom pozarządowym działającym w sektorze kultury i indywidualnym twórcom), byłoby zrekompensowanie przez budżet państwa strat poniesionych na skutek koniecznej, a niechcianej i niezawinionej bezczynności. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku dwumiliardowej rekompensaty dla Telewizji Polskiej za nieopłacony abonament. Analogia opiera się na identycznej sytuacji: wyrównania braku spodziewanych dochodów”.

Marszałek i prezydent zwracają uwagę, że bez przychodów własnych działalność instytucji kultury jest niemożliwa. A przychody te uzyskiwane są przede wszystkim dzięki wpływom z biletów, czyli dzięki frekwencji. Obecnie – przy braku publiczności – wyrwa w budżecie tych instytucji nie jest możliwa do nadrobienia we własnym zakresie. „Sytuacja Teatru Muzycznego w Gdyni, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, czy Teatru Miniatura potwierdza tę tezę, a pewnie pokazuje i to, co obecnie dzieje się w całej Polsce. Niepokoi również sytuacja Europejskiego Centrum Solidarności, osiągającego dotąd znaczne wpływy ze sprzedaży biletów na wystawę stałą” – napisano w piśmie.

Pismo kończy się wspólną prośbą o szybkie działania, a także o objęcie pomocą licznych artystów niezatrudnionych na etatach, którzy stracili możliwość występów, a tym samym zarobkowania.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.