Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/10/mirror-E-01-b-900px.jpg Malarka z Gdyni najlepsza na wystawie w Ameryce. Anna Wypych dostała dwie nagrody

Dwie amerykańskie nagrody – główna i za pionierstwo w realizmie – dla polskiej malarki Anny Wypych

Fot. annawypych.pl

Anna Wypych została nagrodzona na międzynarodowym XV konkursie malarskim amerykańskiego stowarzyszenia IGOR – International Guild of Realism. Otrzymała główną nagrodę w kategorii Najlepszy na Wystawie oraz nagrodę Pionier w Realizmie. Jej dzieła zostały wybrane spośród kilkuset zgłoszeń. W prestiżowym konkursie rywalizują artyści z całego świata.

Artystka dostała się na wystawę z dwoma obrazami: „Sharing the food” (Dzielę się jedzeniem), a wygrała obrazem „Double freedom” (Podwójna wolność), mówiącym o miłości i wolności. Gala wręczenia nagród odbyła się na początku października 2020 r.

Pomorzanka w Ameryce

Nagrodzone obrazy „Sharing the food” oraz „Double freedom” można oglądać w Principle Gallery Charleston w Karolinie Południowej. – Jestem bardzo dumna i czuję się zaszczycona tym wielkim wyróżnieniem – mówi Anna Wypych. – Czerpię inspirację z tego co mnie otacza, ale moje własne przemyślenia są tylko punktem wyjściowym do rozważań o człowieku i jego kondycji – dodaje artystka.

Anna Wypych jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, stypendystką marszałka województwa pomorskiego (dla twórców kultury). W tym roku pomorscy twórcy otrzymali ponad milion złotych. W drugim naborze (w tym roku wyjątkowo z powodu pandemii) spośród przedłożonych 524 wniosków komisja rozpatrzyła pozytywnie aż 142 projekty – wśród nich także laureatki – na łączną kwotę 650 tysięcy złotych.

Założona przez grupę znanych realistów w 2002 r. Międzynarodowa Gildia Realizmu (IGOR) prezentuje prace ponad 475 członków z ponad 35 krajów. Organizacja wyszukuje artystów i możliwości wystawienniczych, zapewnia swoim członkom profesjonalną pomoc oraz łączy artystów z kolekcjonerami poprzez wystawy. Na tegorocznej wystawie znalazło się 111 dzieł sztuki 107 artystów z całego świata, które można oglądać od 2 października 2020 r.

„Double freedom” (Podwójna wolność). Fot. Igor Wypych

„Double freedom” (Podwójna wolność). Fot. Igor Wypych

Anna Wypych

Artystka mieszka i pracuje w Gdyni. Maluje realistyczne portrety w tradycyjnej technice malarstwa olejnego. Jej realistyczne dzieła zawierają elementy hiperrealizmu, surrealizmu i czystej wyobraźni. Swoje malarstwo zawsze uzupełnia tekstami filozoficznymi i wierszami – jest to charakterystyczne cecha jej twórczości. Artystka koncentruje się na naturze człowieka, a jej pełne siły wyrazu portrety kobiet pokazują różnorodność siły wewnętrznej, której można szukać w ludziach widzianych z pozytywnego punktu widzenia.
Zdobywczyni nagród Najlepszy na Wystawie oraz Pionier w Realiźmie 2020 na dorocznej wystawie International Guild of Realism oraz Purchase Award, XIV Międzynarodowego Salonu Art Renewal Center 2019. Jej obrazy znajdują się w stałych kolekcjach: Europejskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej MEAM w Barcelonie (Hiszpania) oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Prezentowała swoje prace na wielu wystawach, w tym „BP Portrait Award 2014, prezentowanym m.in. w National Portrait Gallery w Londynie; Modportrait 2014, 2016 i 2018 Fundacji Artelibre, Sala Bantierra i IAACC Pablo Serano prezentowanych w Saragossie i MEAM w Hiszpanii; oraz XI Międzynarodowym Salonie ARC 2014-2015 goszczącym w Salmagundi Clubw Nowym Jorku.
Prace artystki były publikowane w takich magazynach, jak „American Art Collector”, „PoetsArtists”, „Revista Ophelia”, „Fine Art Connoisseur Magazine”, „The Guide Artists”, „Klassik Magazine”, „Hyperrealism Magazine”, „Artysta i Sztuka”.
Obrazy Anny Wypych znajdują się w prestiżowych kolekcjach takich, jak: The Bennett Collection, The Basil Alkazzi & Halima Nalecz Purchase Foundation, Marie Marek Pienkowski Foundation Ergo Hestia Group. Artystka swoje prace prezentowała w galeriach i muzeach w Europie i USA.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.