Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/scrap-gf7e88e438_1920.jpg Luksusowe śmieci? Wystawa „Dzięki nam świat jest lepszy” w Ustce

Luksusowe śmieci? Wystawa „Dzięki nam świat jest lepszy” w Ustce

Fot. Pixabay.com
17.04.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
17.04.2023

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na nietypową wystawę prac Wojciecha Gilewicza. Jej motywem przewodnim są odpady. Wernisaż odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 20 kwietnia, a ekspozycję można oglądać do 27 kwietnia 2023 r.

Wystawa, której kuratorką jest Weronika Teplicka, odbywa się w ramach rezydencji artystycznej.

Jaką wartość mają odpady?

Wojciech Gilewicz w ramach prac nad wystawą w usteckiej przestrzeni postanowił zestawić odpady z dobrami luksusowymi. Znany jest niedawny renesans ceramiki z Mirostowic, designu meblarskiego z lat 50. i 70. oraz innych przedmiotów ratowanych z kontenerów i altan śmietnikowych. Dlatego Gilewicz podczas pobytu na rezydencji był często w pracowni ceramicznej. Poznając w praktyce to medium chciał znaleźć wspólny mianownik pomiędzy szlachetną i wymagającą technologią ceramiki a eksperymentem i fascynacją śmieciami.

–  Ekonomia luksusu (konsumpcji, nadmiaru i mody) kierowana przez społeczeństwo z jednej strony jest odpowiedzialna za ogromną nadprodukcję (same tylko opakowania produktów, które kupujemy stanowią 10-25 proc. śmieci jakie wytwarzamy), z drugiej strony według jej logiki odpady mają potencjał stania się dobrem luksusowym i kolekcjonerskim – tłumaczy artysta.

Negatywne konotacje związane z nimi narzucają się już na poziomie słowotwórstwa, a poszukiwanie i przyjmowanie tego, co odrzucone, może być uniwersalną praktyką wychodzącą poza wątki ekologiczne.

O artyście

Wojciech Gilewicz jest malarzem, fotografem, a także autorem filmów wideo. Jego ostatni film „Spacery po śmieciach” zrealizowany w Nowym Jorku, jest swojego rodzaju spacerami po mieście ze śmieciami w tle. W obrazie tym w dość swobodnej narracji poruszane są takie tematy jak: trash diving, no waste culture, circular economy czy freeganizm. Gilewicz bardzo często występuje po obu stronach kamery, wyznając zasady ekonomii samowystarczalności. W latach 2017-2021 artysta prowadził Beach64retreat nad oceanem w Rockaway, w nowojorskim Queensie, oddolną, niezależną i bezpłatną inicjatywę dla twórców z różnych dziedzin jako odpowiedź na postępującą prekaryzację w sektorze kultury i sztuki. Artysta jest współzałożycielem artystycznego kolektywu Inne Towarzystwo działającego w Warszawie od 2022 r.

 „Dzięki nam świat jest lepszy” Wojciech Gilewicz

  • 20 kwietnia 2023 r., czwartek, godz. 18.00 – wernisaż
  • wystawę można oglądać do 27 kwietnia
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. Zaruskiego 1a
  • Ustka
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.