Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/05/wybicki_ug_wystawa.jpg Wybicki literacki i teatralny, wystawa. Fot. mat. prasowe UG

Literacki i teatralny Józef Wybicki. Wystawa i dyskusja na Uniwersytecie Gdańskim

Fot. mat. prasowe UG
17.05.2022
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
AUTOR
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
17.05.2022

Wystawę poświęconą Józefowi Wybickiemu będzie można zobaczyć na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. O twórcy, ale nie tylko jako o autorze naszego hymnu narodowego, rozmawiać będą specjaliści z udziałem publiczności.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego (1747-1822). W całej Polsce odbywają się różne wydarzenia dedykowane temu wyjątkowemu bohaterowi z XVIII wieku. Również w Gdańsku wernisaż i dyskusję zaplanowano 18 maja 2022 r.

Józef Wybicki

Większość Polaków rozpoznaje jego nazwisko jedynie jako autora naszego hymnu narodowego, jednakże jego dorobek pisarski jest bogaty i różnorodny.. Ważną częścią spuścizny literackiej twórcy „Mazurka Dąbrowskiego” są dramaty, które za życia autora trafiały na deski Teatru Narodowego lub scenę amatorską, tak chętnie prowadzoną przez samego autora. Trud adaptacji scenicznej jego utworów podejmowały również teatry w XX wieku. Tak było na przykład równo 50 lat temu, gdy gdański Teatr Wybrzeże wystawił najbardziej zabawną komedię autora „Listów patriotycznych”. I na wystawie będzie można zobaczyć m. in. archiwalia dotyczące spektaklu „Kulig”, zrealizowanego na podstawie tekstu Józefa Wybickiego w reżyserii Maryny Broniewskiej w 1972 roku w Teatrze Wybrzeże. To właśnie pamiątki po tym nadbałtyckim wydarzeniu stanowią jedną z barwniejszych stron wystawy.

Dyskusja

Wernisażowi będzie towarzyszyć rozmowa ekspertów i publiczności. Dyskusja będzie dotyczyć Józefa Wybickiego, a zaproszenie do niej przyjęli prof. dr hab. Irena Kadulska, dr hab. Małgorzata Jarmułowicz, prof. UG, prof. dr hab. Sławomir Kościelak, kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Przemysław Rey, dr Piotr Maksymowicz. Nad całością czuwać będzie kurator wystawy dr Piotr Kąkol.

 

Józef Wybicki literacki i teatralny – wystawa

  • wernisaż 18 maja 2022 r., pocz. o  godz. 14.00
    wystawa czynna od 18 maja do 30 czerwca 2022 r.
  • Uniwersytet Gdański, Wydział Filologiczny, hol budynku Neofilologii
  • ul. Wita Stwosza 51
  • Gdańsk

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.