Kuchnia
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/05/kite-g75b2a3d62_1920.jpg Linie i plamy Pauliny Grosz, czyli „Zabawy z latawcami”. Przyjdź na wystawę do CAT

Linie i plamy Pauliny Grosz, czyli „Zabawy z latawcami". Przyjdź na wystawę do CAT

Fot. Pixabay.com
11.05.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
11.05.2023

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza do Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w sobotę, 13 maja 2023 r. na wystawę prac Pauliny Grosz. Motywem przewodnim będą latawce, a konkretnie proces ich składania. Wstęp jest wolny.

Wystawa odbywa się w Galerii Jednego Dnia w ramach Nocy Muzeów 2023. Prace artystki można oglądać do 28 maja.

Błahy temat o niezwykłym znaczeniu

Tytuł ekspozycji został zaczerpnięty z instruktażowej książki o latawcach Pawła Elszteina z 1988 r. Na wystawę składają się prace, które pokazują proces składania latawca. Artystce chodziło o nadaniu wartości nadrzędnej temu procesowi.

– Zaprezentowane malarstwo odnosi się do linii i plamy, a moją ingerencją w proces było przełożenie funkcji linii przerywanych z instrukcji na intensywność nakładanych na płótno plam. Taka translacja ma dla mnie znaczenie pod kątem interpretacji języka wizualnego, który mówi o relacjach między abstrakcją a figuracją – tłumaczy Paulina Grosz.

Powstałe napięcie ma prowadzić do dialogu, który jest szczególnie ważny na drodze dydaktycznej, która aktualnie się zajmuje młoda malarka pracując z młodzieżą. Artystka w malarstwie sprawdza, jak dany kolor rezonuje z jakością materii malarskiej, która czasami przybiera formę i strukturę subtelnej mgły, a niekiedy odbijającego światło kawałka metalowej blachy.

O artystce

Paulina Grosz jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ostatnie prezentacje to m. in.: wystawa „Lot” w gdańskiej Plamie, „Skok przez płot” w Kolonii Artystów w Gdańsku, „Zasypianie”, udział w projekcie Windows 2020 kuratorowanym przez Annę Szynwelską, czyli instalacja „Grudzień” w tirze nad Motławą dla CSW Łaźnia, wystawa finalistów Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie w Starej Papierni UAP w Poznaniu, prezentacja indywidualna „Dziesięć ostatnich obrazów”. Laureatka Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Wojciecha Fangora w Gdańsku oraz finalistka międzynarodowego Strabag Artaward w Wiedniu. Od 2022 r. słuchaczka w Studium Pedagogicznym na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Aktualnie mieszka i pracuje w Słupsku, m. in. w pracowni rysunku i malarstwa Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

„Zabawy z latawcami” – Paulina Grosz

  • 13 maja 2023 r., sobota, godz. 18.00
  • wystawę można oglądać do 28 maja 2023 r.
  • Mała Galeria Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. Zaruskiego 1a
  • Ustka

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.