Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Praca
Lekcje zdalne co najmniej do 26 kwietnia, a granice zamknięte do 3 maja. Rząd przedłuża też dotychczasowe obostrzenia

Lekcje zdalne co najmniej do 26 kwietnia, a granice zamknięte do 3 maja. Rząd przedłuża też dotychczasowe obostrzenia

Fot. Pixabay.com

Są też nowe zasady. Od 16 kwietnia trzeba będzie zakrywać nos i usta w przestrzeni publicznej. Egzaminy ośmioklasistów i matury zostały przełożone, ale nie jest znany jeszcze ich konkretny termin. Możliwe, że odbędą się w czerwcu, a uczniowie ostateczną decyzję ministra edukacji poznają z 3-tygodniowym wyprzedzeniem.

 

O przedłużeniu obostrzeń i dodatkowych zaleceń poinformował premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister edukacji Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej w czwartek, 9 kwietnia o godz. 13.00

 

Egzaminy w czerwcu, szkoły zamknięte do 26 kwietnia

Matury i egzamin kończący szkołę podstawową zostały przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Jednak o konkretnych terminach uczniowie dowiedzą się co najmniej trzy tygodnie przed datą egzaminów. Dodatkowo do niedzieli 26 kwietnia zamknięte są wszystkie szkoły i uczelnie wyższe. Do tego czasu placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.

 

Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe od 16 kwietnia

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku trzeba będzie obowiązkowo zakrywać usta i nos. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje je zakryje. Nowy obowiązek będzie dotyczył osób na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz w szakładach pracy.

 

Przedłużenie poprzednich obostrzeń

Premier przedłużył także dotychczasowe zasady bezpieczeństwa.

  • Do niedzieli 19 kwietnia 2020 roku obowiązują nadal ograniczenia w przemieszczaniu się, zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego oraz ograniczenia uczestnictwa w wydarzeniach o charakterze religijnych. W kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób, a zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy. Cały czas galerie handlowe i wielkopowierzchniowe sklepy budowalne funkcjonują w ograniczonym zakresie oraz obowiązują specjalne zasady korzystania z komunikacji publicznej i samochodów większych niż 9-osobowe. Nie działają zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, studia tatuażu, restauracje oraz instytucje kultury. Nie wolno też korzystać z z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich. Ponadto do tego czasu obowiązują ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie.
  • Do niedzieli 26 kwietnia 2020 roku zamknięte są szkoły, uczelnie, przedszkola i żłobki. Nie działa również pasażerki ruch lotniczy i międzynarodowe połączenia kolejowe.
  • Do niedzieli 3 maja 2020 roku zamknięte pozostają granice (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę), a osoby, które przekraczają granicę z Polską objęte są obowiązkową kwarantanną.
  • Do odwołania natomiast nie można organizować imprez masowych ani zgromadzeń.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.