W sobotę, 29 czerwca 2024 r. rozpocznie się 16. sezon Sceny Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim. Jak co roku, w każdy wakacyjny weekend w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria prezentowany będzie jeden tytuł dla widzów dorosłych oraz bajka dla dzieci. W tym sezonie zagranych tam zostanie aż 11 spektakli, w tym premierowo „Wszystko szwindel” w reżyserii Pawła Aignera. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Program:

29 czerwca, sobota, godz. 21.00 – „Awantura w Chioggi”, reż. Paweł Aigner
30 czerwca, niedziela, godz. 14.00 – „Zaczarowana królewna”, reż. Michał Derlatka (cz. 1)

6 lipca, sobota, godz. 21.00 – „Inteligenci”, reż. Radosław B. Maciąg
7 lipca, niedziela, godz. 14.00 – „Zaczarowana królewna”, reż. Michał Derlatka (cz. 2)
13 lipca, sobota, godz. 21.00 – „Nora”, reż. Radosław Rychcik
14 lipca, niedziela, godz. 14.00 – „Zaczarowana królewna”, reż. Michał Derlatka (cz. 3)
20 lipca, sobota, godz. 21.00 – „Bunbury. Komedia dla ludzi bez poczucia humoru”, reż. Kuba Kowalski
21 lipca, niedziela, godz. 14.00 – „Szelmostwa Lisa Witalisa”, reż. Joanna Zdrada
27 lipca, sobota, godz. 21.00 – „Żabusia”, reż. Jarosław Tumidajski
28 lipca, niedziela, godz. 14.00 – „Złoty klucz”, reż. Maćko Prusak (cz. 1)

3 sierpnia, sobota, godz. 21.00 – „Romeo i Julia is not dead”, reż. Michał Siegoczyński
4 sierpnia, niedziela, godz. 14.00 – „Złoty klucz”, reż. Maćko Prusak (cz. 2)
10 sierpnia, sobota, godz. 21.00 – „Życie intymne Jarosława”, reż. Kuba Kowalski
11 sierpnia, niedziela, godz. 14.00 – „Złoty klucz”, reż. Maćko Prusak (cz. 3)
17 sierpnia, sobota, godz. 21.00 – „Wszystko szwindel” (premiera), reż. Paweł Aigner
18 sierpnia, niedziela, godz. 14.00 – „Złoty klucz”, reż. Maćko Prusak (cz. 4)

.

Premiery, festiwal i wycieczki po teatrze

Na początku lipca na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się premiera „Szklanej menażerii” Tennessee Williamsa w reżyserii Stanisława Chludzińskiego. Natomiast w połowie sierpniu drugą wakacyjną premierą, a zarazem szaloną propozycją reżysera Pawła Aignera będzie „Wszystko szwindel” – musical na podstawie libretta Marcellusa Schiffera, który zostanie przygotowany na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim.

W repertuarze wakacyjnym wśród wystawianych tytułów, poza premierami i spektaklami ze Sceny Letniej, znajdą się jeszcze: „Ciemności kryją ziemię”, „Powarkiwania Drogi Mlecznej”, „Upiory”, „Nieczułość”, „Śmierć Iwana Iljicza”, „Punkt zero”, „Dziewczyna, która podeptała chleb”, „Iwona, księżniczka Burgunda”, „Wsopotwzięci”, „Puste miejsca”, „Niepokój” i „Piękna Zośkę”

– Kilka spektakli zagramy z napisami w języku angielskim wychodząc naprzeciw turystom odwiedzającym Trójmiasto – informuje Mateusz Dąbrowski, specjalista ds. komunikacji internetowej i multimedialnej.

Dodatkowo, na przełomie lipca i sierpnia na scenach Teatru Wybrzeże gościć będą sztuki wystawiane w ramach 28. Festiwalu Szekspirowskiego.

– Weźmiemy w nim udział pokazem „Snu nocy letniej” w reżyserii Miłki Dziasek, studentki V roku reżyserii w Akademii Teatralnej w Warszawie, która wygrała konkurs na koncepcję spektaklu w Teatrze Wybrzeże będącego częścią Konkursu o nagrodę Nowego Yoricka – dodaje Mateusz Dąbrowski.

Co ciekawe, w lipcu Teatr Wybrzeże otwarty będzie też dla zwiedzających. Wycieczki z przewodnikiem po budynku Dużej Sceny w Gdańsku prowadzone będą w językach polskim i angielskim. Trasa zwiedzania uwzględniać będzie m.in. widownię, scenę, zabytkowe mury oraz charakteryzatornię. Czas trwania takiej wycieczki wyniesie ok. 90 min.