Porozumienie dotyczące drugiego etapu rewitalizacji zostało podpisane 3 lutego 2026 r. przez marszałków województwa pomorskiego Mieczysława Struka i Marcina Skwierawskiego oraz prezydent Słupska Krystynę Danilecka-Wojewódzka.

Wielka rewitalizacja

Wielka pomorska rewitalizacja dzieje się tu i teraz. Nasze większe i mniejsze miejscowości zmieniają się z dnia na dzień. Do 2029 roku zrealizowanych będzie kilkaset projektów rewitalizacyjnych w 28 miastach. Chodzi o to, żeby każde miasto mogło w sposób zintegrowany rozwijać swoje dzielnice, poprawiając jakość życia lokalnych społeczności. Kolejnym miastem, w którym rozpocznie się następny etap rewitalizacji jest Słupsk.

Zmiany w Śródmieściu

Drugi etap słupskiej rewitalizacji obejmuje Śródmieście, Podgrodzie oraz Stare Miasto. Projekt zakłada kompleksową termomodernizację budynków komunalnych. Wpłynie to nie tylko na estetykę przestrzeni, ale również na mniejsze zużycie energii i ograniczy zanieczyszczenie powietrza. Jednym z fundamentów rewitalizacji jest utworzenie nowych przestrzeni publicznych. Pełnią kluczową rolę w organizacji życia miejskiego, łącząc funkcje komunikacyjne, rekreacyjne i społeczne. Takie miejsca powstaną w ramach projektu Sady Podgrodzia.

– Naszym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców, budowanie więzi społecznych – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Przewidziane jest także utworzenie zielonej przestrzeni w rejonie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

To, co najważniejsze

Rewitalizacja nie była by prawdziwym projektem, bez działań społecznych.

– To waśnie one są fundamentem zmian. Przywracamy godność mieszkańcom, sprawiamy,  że są dumni z bliskich sobie miejsc – podkreśla wicemarszałek województwa pomorskiego Marcin Skwierawski.

W ramach zmian w Centrum Integracji Społecznej zacznie działać warsztat naprawczo-porządkowy. Uczestnicy będą dbali o stan infrastruktury i zieleni na obszarze rewitalizacji. Rozbudowana zostanie oferta dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Opiekunowie, pedagodzy i psychologowie prowadzić będą liczne warsztaty i kursy pomagające w codziennym życiu.

Integrujemy migrantów

Unijne wsparcie przeznaczone zostanie również na integrację migrantów, którzy mieszkają w Słupsku i okolicach. Będzie to kwota ponad 5,1 mln zł. Zostanie przeznaczona na działania w zakresie  edukacji i pracy. Będą organizowane kursy rozwijające kompetencje związane z zatrudnieniem. W ramach projektu przewidziana jest również pomoc psychologiczna oraz prawna. Wreszcie, organizowane będą liczne inicjatywy integrujące migrantów z lokalną społecznością.

– Na Ziemi Słupskiej mamy wielu migrantów. Są oni fundamentem naszego rozwoju gospodarczego. Chcemy, aby w pełni uczestniczyli w życiu regionu Tak aby w pełni mogli uczestniczyć w życiu regionu – zaznacza prezydent Słupska, Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Jednym z partnerów projektu będzie Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej. Łącznie z pomocy skorzysta 450 osób.