Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
Który z premierowych spektakli zostanie Przedstawieniem Roku 2019? Zgłoś kandydata do Nagrody Teatralnej Marszałka

Który z premierowych spektakli zostanie Przedstawieniem Roku 2019? Zgłoś kandydata do Nagrody Teatralnej Marszałka

Maski

Międzynarodowy Dzień Teatru to okazja do uhonorowania ludzi teatru. Podsumowaniem 2019 roku na pomorskiej scenie teatralnej jest kolejna edycja Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego. Kandydatów można zgłaszać do 28 lutego 2020 r.

 

Nagroda od 1999 r. honoruje najwybitniejsze wydarzenia sceniczne zrealizowane w naszym regionie oraz osiągnięcia teatralne pomorskich artystów w roku poprzedzającym ich wręczenie.

 

O nagrodzie

Tradycyjnie już, 27 marca (Międzynarodowy Dzień Teatru), marszałek województwa pomorskiego przyznaje nagrody ludziom teatru naszego regionu w uznaniu ich osiągnięć artystycznych w minionym roku. Nagroda od 1999 r. honoruje trzy najwybitniejsze osiągnięcia artystyczne w dziedzinie teatru (m.in.: reżyseria, rola męska, rola żeńska, scenografia, muzyka, scenariusz, debiut roku), których miejscem powstania i zasadniczej prezentacji było województwo pomorskie, a także dokonania pomorskich twórców teatralnych poza granicami województwa. Nagroda Teatralna wyróżnia również wszelkie wydarzenia oraz zjawiska artystyczne i kulturalne w dziedzinie teatru o istotnym znaczeniu dla promocji sztuki scenicznej i edukacji teatralnej. Wskazywany jest również najlepszy spektakl, którego premiera odbyła się w całym 2019 r. Laureatów wybiera kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego, pomorskich mediów oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Nagrody indywidualne mają wymiar finansowy, nagrodą honorową za Przedstawienie Roku jest dzieło sztuki.

 

Nagroda im. Jana Ciechowicza

Od 2018 roku przyznawana jest Nagroda Teatralna im. prof. Jana Ciechowicza. Honoruje ona dokonania młodego, rokującego wielkie nadzieje na przyszłość artysty (niekoniecznie debiutanta), działającego w sferze sztuk scenicznych.

 

Kto może zgłaszać kandydatów?

Kandydatów mogą zgłaszać:

  • stowarzyszenia i związki twórcze,
  • instytucje kultury,
  • organy administracji publicznej,
  • szkoły wyższe i szkoły artystyczne,
  • media,
  • organizacje pozarządowe,
  • podmioty gospodarcze działające w sferze kultury.

 

Gdzie przesyłać propozycje kandydatur?

Propozycje należy przesyłać na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Kultury
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk

bądź w formie elektronicznej na adres: m.dabrowski@pomorskie.eu

 

Kto w ubiegłym roku został wyróżniony?

Laureatami Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2018 zostali:

  • Mirosław Kaczmarek za scenografię i kostiumy do spektaklu „Trojanki” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty oraz scenografie do spektakli „Bella Figura” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego i „Święto Winkelrida. Rewia narodowa” w reżyserii Marcina Libera – wszystkie zrealizowane w Teatrze Wybrzeże;
  • Adam Orzechowski za reżyserię spektaklu „Śmierć białej pończochy” Mariana Pankowskiego w Teatrze Wybrzeże;
  • Krzysztof Matuszewski za rolę Jagiełły w spektaklu „Śmierć białej pończochy” Mariana Pankowskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego, Polymestora w „Trojankach” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty i rolę Dziadka w spektaklu „Ruscy” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego – wszystkie na scenie Teatru Wybrzeże.

Natomiast Nagroda Teatralna im. prof. Jana Ciechowicza trafiła do aktorki Teatru Wybrzeże – Magdaleny Gorzelańczyk.

Laur za najlepszy spektakl 2018 roku zdobył Teatr Wybrzeże za „Śmierć białej pończochy” Mariana Pankowskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.