Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/05/pomorska_nagroda_literacka.jpg Statuetka Kaszubskiej Nagrody Literackiej. Fot. mat. prasowe UMWP

Kto zostanie laureatem Kaszubskiej Nagrody Literackiej? Można zgłaszać kandydatów

Fot. mat. prasowe UMWP

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza do zgłaszania kandydatur do Kaszubskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza za rok 2021. Propozycja można przesyłać do 5 września 2022 r.

Kto w tym roku dołączy do grona laureatów, dowiemy się w październiku.

Tak to się zaczęło

Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza została ustanowiona przez samorząd województwa pomorskiego w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości i 20-lecia powołania samorządu wojewódzkiego:

„W roku stulecia odzyskania Niepodległości w uznaniu dla twórczej pracy i licznych dokonań pomorskich pisarzy, a także wydawców książek, w trosce o dalszy rozwój pomorskiego piśmiennictwa i czytelnictwa, o podtrzymanie i rozszerzanie miłości do literatury”.

Siostrzanym wyróżnieniem Pomorskiej Nagrody Literackiej jest Kaszubska Nagroda Literacka Wiatr od Morza. Laur przyznawany jest twórcom kaszubskojęzycznym, a jego celem jest promocja literatury i publikacji tworzonych lub tłumaczonych na jedyny w kraju zarejestrowany język regionalny – język kaszubski.

Kto może zgłaszać kandydatów?

Kandydatów mogą zgłaszać: instytucje i stowarzyszenia, które zajmują się literaturą i kulturą kaszubską, badacze literatury kaszubskiej, wydawnictwa, media, wyższe uczelnie humanistyczne, biblioteki i członkowie kapituły.

Wiatr od Morza, Kaszubska Nagroda Literacka. Fot. mat. prasowe UMWP

Dotychczasowi laureaci

Pierwszą Kaszubską Nagrodę Literacką Wiatr od Morza przyznano Stanisławowi Jankemu w 2018 r., drugą – Krystynie Lewnie w 2019 r., trzecią – o. prof. dr. hab. Adamowi Sikorze w 2020 r., a czwartą – Idzie Czai w 2021 r.

Miejsce i termin nadsyłania propozycji

Zgłoszenia wraz z uzasadnieniem należy przesyłać do 5 września 2022 r.:

Regulamin znajduje się na stronie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.