Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/Pomorska_Nagroda_Artystyczna_2022-13.jpg Kto zdobył Pomorską Nagrodę Artystyczną za 2022 rok? Znamy już laureatów

Kto zdobył Pomorską Nagrodę Artystyczną za 2022 rok? Znamy już laureatów

Laureaci Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2022 rok. Fot. Karol Stańczak
27.04.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
27.04.2023

Pomorska Nagroda Artystyczna to najważniejsze wyróżnienie przyznawana w dziedzinie kultury w naszym regionie. W tym roku nominacje otrzymali przedstawiciele teatru, sztuk wizualnych, autorzy książek, publikacji i reportaży, kuratorzy wystaw oraz liczne grono muzyków.

Uroczysta gala, podczas której marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył Pomorskie Nagrody Artystyczne, odbyła się 27 kwietnia 2023 r. w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

– Z wielką radością wręczyłem dziś Pomorskie Nagrody Artystyczne za rok 2022. Dziękuję twórcom, nominowanym i nagrodzonym, za ich pracę i dzieła – powiedział marszałek Mieczysław Struk.

Komu przyznano statuetki Gryfa?

Nagrody w kategorii Kreacje artystyczne otrzymali:

  • Anna Rocławska-Musiałczyk za skomponowanie utworów na chór i orkiestrę łączących tradycję z nowoczesnością: „Lux aeterna” oraz „Ave Generosa”,
  • George Tchitchinadze za kierownictwo muzyczne opery „Aida” Giuseppe Verdiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku,
  • Wojciech Zmorzyński za koncepcję i opiekę kuratorską nad wystawą „Fangor. Poza obraz” w Muzeum Narodowym w Gdańsku, za niezwykłą podróż przez życie i wszystkie okresy twórczości wielkiego mistrza.

Jako Pomorską Nadzieję Artystyczną kapituła nagrody wskazała Mikołaja Sikałę za skomponowanie, wykonanie i nagranie pięcioczęściowej „Suity nadmorskiej” na fortepian solo, inspirowanej malowniczymi pejzażami Pomorza.

Natomiast za sprawowanie mecenatu uhonorowane zostały Alicja Soyka, Bogumiła Soyka i Joanna Łepek za finansowe wsparcie wystawy czasowej „Stocznia. Człowiek. Przemysł. Miasto” w Europejskim Centrum Solidarności, opowiadającej o historii państwowego przemysłu stoczniowego, w której centrum są losy ludzi, a nie statków.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył też Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną, którą w tym roku otrzymał maestro Wojciech Rajski za całokształt swych dokonań artystycznych, profesjonalizm, konsekwencję i pasję, z jaką przez lata tworzył i nadal tworzy Polską Filharmonię Kameralną Sopot.

*  *  *

Pomorska Nagroda Artystyczna to najważniejsze wyróżnienie samorządu województwa pomorskiego przyznawane w dziedzinie kultury. Nagroda została ustanowiona w 1998 r., a przyznawana jest w trzech kategoriach. Kreacje Artystyczne (trzy równorzędne nagrody) otrzymują artyści za wydarzenie, jakie miały miejsce w minionym roku. Pomorska Nadzieja Artystyczna trafia do artysty w wieku do 35 lat, którego osiągnięcia już teraz są zauważalne i dobrze rokują na przyszłość. Z kolei w kategorii Mecenat Kultury nagradzane są osoby lub firmy, które wspierają kulturę środkami niepochodzącymi ze źródeł publicznych.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.