Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/01/stanko_LADIES.jpg Krystyna Stańko na Ladies Jazz Festival. Fot. mat. prasowe PFSB

Krystyna Stańko śpiewa utwory z albumu Aquarius. Koncert karnawałowy w Słupsku

Krystyna Stańko na Ladies Jazz Festival. Fot. mat. prasowe PFSB
18.01.2022
Bożena Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
AUTOR
Bożena Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
18.01.2022

Chcesz posłuchać evergreenów i standardów jazzowych w znakomitych aranżacjach Krzysztofa Herdzina i świetnym wykonaniu Krystyny Stańko? Filharmonia zaprasza na drugi Koncert karnawałowy.

Spotkanie z jazzem odbędzie się 21 stycznia 2022 r. o godz. 19 w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica.

Aquarius – The Orchestral Session

Krystyna Stańko nagrała płytę, poszerzając swój stały skład zespołu o brzmienie orkiestry kameralnej z udziałem kwintetu instrumentów dętych drewnianych. Znakomite aranżacje wyszły spod pióra Krzysztofa Herdzina, którego wspaniałą twórczość można podziwiać w kontekście innych muzyków, jak np. Tomasz Stańko czy Anna Maria Jopek. Utwór „Once I loved”, otwierający album, urzeka subtelną lekkością smyczków. I z tą lekkością płynie się z nurtem bossa-novy, smooth jazzu i latino-jazzu, czasami zatrzymując się w minimalistycznych oldschoolach. Kameralna orkiestra Sinfonia Viva, prowadzona przez Herdzina, dostarcza słuchaczom niesamowitych wrażeń, a dopełnieniem tego jest charakterystyczny kontralt artystki. Choć utwory są dobrze znane, bo to evergreeny i standardy, to słucha się ich z ciekawością i zaintrygowaniem. Album zawiera wspaniałe standardy jazzowe, m.in. „My Favorite Things”, „You Don’t Know What Love Is” czy „Once I Loved”. Znajdziemy tu także kompozycje Chicka Corei: „500 Miles High”, „ You’re everything” i jeden polski utwór – „ Zmierzch” Jerzego Wasowskiego z tekstem Jeremiego Przybory.

Koncerty

Premiera płyty odbyła się w Filharmonii w Szczecinie. Oprócz repertuaru z najnowszej płyty zostały zaprezentowane trzy utwory ze świetnie przyjętej przez publiczność i krytykę wcześniejszej płyty „Novos Anos”. Aranżacje orkiestrowe do tych utworów napisał również Krzysztof Herdzin. „Aquarius” zabrzmiał też m.in. na Ladies Jazz Festival w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

„Wielkie i popularne przeboje jazzu stają się nie tylko popisem wirtuozerii muzyków, ale także oczywistymi manifestami pięknej, subtelnej (momentami à la Astrud Gilberto) piosenki, gdzie niezwykła jest wokalistyka i wypełniające ją pogodne, płynące nastrojem roztańczonej fiesty, słynne kompozycje (w tym niezwykle zgrabnie wpleciona w nastrój płyty kompozycja Jerzego Wasowskiego z tekstem Jeremiego Przybory. „Zmierzch”). Piękna, subtelna, pogodna płyta na każdą – nie tylko jazzową – okazję!” („Era Jazzu”, D. Piątkowski)

„O każdym utworze z tego albumu mogę pisać jedynie zachwycając się. Nie ma tu ani jednej słabej nuty, ani jednej słabej aranżacji, ani jednej rzeczy, która by mi przeszkadzała. Jest pięknie. Ale tak naturalnie pięknie. Słucham w swoim życiu mnóstwo płyt dopieszczonych bajerami, albo wypolerowanych przez zastępy producentów. Tutaj są tak naprawdę tylko dwie rzeczy doprowadzające całość do spełnienia. Wokal Krystyny Stańko i aranże Krzysztofa Herdzina. Tak po prostu. Naturalnie. Chwila, jest jeszcze trzecia rzecz: utwór „Zmierzch” zamykający album. Majstersztyk.” (jazzsoul.pl)

 

II Koncert karnawałowy. Aquarius – The Orchestral Session & Krystyna Stańko

 • 21 stycznia 2022 r. godz. 19
 • Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara, sala koncertowa
 • ul. Jana Pawła II 3
 • Słupsk
 • bilety – 30-40 zł


Wykonawcy:

 • Krystyna Stańko – wokal
 • Dominik Bukowski – marimba, wibrafon
 • Marcin Wądołowski – gitary
 • Piotr Lemańczyk – kontrabas
 • Mikołaj Stańko – perkusja
 • Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara
 • Szymon Morus – dyrygent
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.