Opera „Król Roger” Karola Szymanowskiego powstała w latach 20. XX wieku i była wynikiem współpracy kompozytora z Jarosławem Iwaszkiewiczem. Pomysł jej napisania powstał w Elizawetgradzie i Odessie pod koniec I wojny światowej, tuż po rewolucji październikowej.

– Dlaczego dziś, po upływie wieku od tamtych wydarzeń, realizować Króla Rogera? Tak jak wtedy, tak i dziś, wojna zbiera swoje żniwo w imię idei i przekonań, i to dokładnie w tym miejscu, w Ukrainie – odpowiada Marta Boleska-Romanek, specjalistka ds. promocji Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Spektakl wystawiony na deskach Opery Bałtyckiej będzie mówić o złudności tego wszystkiego, co jest doczesne. Jego akcja rozpocznie się od czuwania przy umierającym królu Rogerze, kiedy to w malignie przyjdzie do niego dobry Pasterz. Świat realny i urojenia zaczną się przenikać, a Pasterz pomoże Rogerowi dostrzec sedno natury ludzkiej…

Młodzi realizatorzy oraz uznani artyści

„Król Roger” jest jednym z najczęściej wystawianych polskich tytułów operowych za granicą. W Operze Bałtyckiej jest to natomiast druga inscenizacja – pierwsza przygotowana została w 1974 r. przez Zbigniewa Chwedczuka (kierownictwo muzyczne) i Stanisława Hebanowskiego (reżyseria) ze scenografią Mariana Kołodzieja.

W najnowszej produkcji Opery Bałtyckiej na szczególną uwagę zasługują nazwiska młodych realizatorów. Są nimi Yaroslav Shemet – niesamowicie uzdolniony dyrygent, cieszący się już dużym uznaniem w branży muzycznej oraz Magdalena Brozda – polska projektantka na co dzień mieszkająca i pracująca w Genewie (tam też ukończyła studia na University of Art And Design), laureatka prestiżowej międzynarodowej H&M Design Award 2015, dla której współpraca z Operą Bałtycką jest teatralnym debiutem.

W samej obsadzie również znajdą się nazwiska godne uwagi. Jako Roksana wystąpi Olga Pasiecznik, uznana i wielokrotnie nagradzana solistka. Partie tytułowego króla Rogera zaśpiewa Leszek Skrla, artysta od lat związany z gdańską sceną, obchodzący przy okazji premiery 35-lecie pracy artystycznej. Jako Pasterzem będzie Andrzej Lampert, wszechstronny artysta, który świetnia odnajduje się nie tylko w muzyce klasycznej, ale również rozrywkowej. Natomiast Edrisiego, mędrca doradzającemu królowi, wykreuje Ryszard Minkiewicz, który przed laty wielokrotnie występował jako Pasterz w najważniejszych światowych realizacjach.

.

„Król Roger”

premiera:
1 października 2022, godz. 19.00

kolejne spektakle:
2 października 2022 r., niedziela, godz. 17.00
7 października 2022 r., piątek, godz. 19.00
8 października 2022 r., sobota, godz. 18.00
9 października 2022 r., niedziela, godz. 17.00

Opera Bałtycka w Gdańsku
al. Zwycięstwa 15, Gdańsk

libretto: Karol Szymanowski i Jarosław Iwaszkiewicz
kierownictwo muzyczne: Yaroslav Shemet
reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
scenografia: Hanna Wójcikowska-Szymczak
kostiumy: Magdalena Brozda