Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Praca
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e989dd81-6a23-4ab7-bd63-7f7d1855dbd4.jpg Koronawirus uderza w gospodarkę. Rośnie liczba bezrobotnych, a urzędy pracy mają dla nich mniej ofert

Koronawirus uderza w gospodarkę. Rośnie liczba bezrobotnych, a urzędy pracy mają dla nich mniej ofert

Fot. Pixabay.com

Stan zagrożenia epidemicznego, izolacja społeczna i zamknięcie wielu firm odciskają piętno na gospodarce i rynku pracy. Według statystyk Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku już widać pierwsze zmiany. Liczba ofert pracy w marcu zmniejszyła się o ponad 1,4 tys. w stosunku do lutego. Prawie o 1/3 spadła też liczba oświadczeń o chęci zatrudnienia obcokrajowców w województwie pomorskim.

 

Jak wygląda rynek pracy w czasie pandemii w województwie pomorskim?

 

Spodziewamy się zwolnień grupowych

Pandemia koronawirusa powoduje, że w gospodarce i na rynku pracy zaczynają się pojawiać negatywne zjawiska. Na Pomorzu najszybciej odczuwają je przedsiębiorcy. Głównie ci, którzy prowadzą małe zakłady usługowe, w tym często interesy rodzinne, a także firmy zatrudniające duży odsetek młodych matek. Z najnowszych szacunków bezrobocia rejestrowanego wynika, że w Pomorskiem wzrost liczby bezrobotnych na razie nie jest wysoki. Na koniec marca w rejestrach powiatowych urzędów pracy było 45 430 osób bezrobotnych, czyli o 403 osoby więcej niż w lutym.

– Liczba rejestracji nie jest na razie duża, co może wynikać ze zmiany w funkcjonowaniu urzędów i wynikającą z niej koniecznością rejestracji elektronicznej – komentuje Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor WUP w Gdańsku. – Ale niestety spodziewamy się zwolnień grupowych. Biorąc pod uwagę zapowiedzi pomorskich przedsiębiorców, przewidujemy, że „tąpnięcie” będzie widoczne w statystykach pod koniec kwietnia. Na koniec roku stopa bezrobocia może wzrosnąć o około 5 pkt. procentowych – informuje Żmudzińska.

Stopa bezrobocia w województwie pomorskim. Oprac. WUP w Gdańsku.

Niewielki przyrost bezrobotnych w marcu odnotowano w 14 powiatach, natomiast największy dotyczył Sopotu i Gdyni (odpowiednio o 8 proc. i 6,3 proc.). Mimo to stopa bezrobocia rejestrowanego pozostała na takim samym poziomie, jak w lutym 2020 i wynosi 4,7 proc.

 

Mniej ofert pracy

W wyniku przestojów lub obniżenia zakresu działalności firm, pracodawcy przestali składać oferty pracy do urzędów. Dlatego w marcu odsetek wolnych stanowisk i miejsc aktywizacji zawodowej jest mniejszy o 17,5 proc. Pracodawcy zaproponowali 6,6 tys. ofert zatrudnienia, a w lutym było to ponad 8 tys. ofert. – O prawie połowę mniej pracy miały do zaoferowania powiaty: człuchowski, kościerski, starogardzki, wejherowski, Gdynia i Sopot – wymienia Żmudzińska. –Natomiast w powiecie malborskim liczba ofert zmniejszyła się aż o ponad 70 proc. – mówi Żmudzińska.

Nowe oferty pracy zgłaszane do pomorskich urzędów pracy. Oprac. WUP w Gdańsku.

Również dla obcokrajowców

Coraz mniej jest ofert pracy dla obcokrajowców. Skala zatrudnienia pracowników spoza Polski zmniejszyła się o 30 proc. Urzędy pracy zarejestrowały w marcu o 3,5 tys. mniej oświadczeń pracodawców o powierzeniu wykonywania pracy pracownikom zza wschodniej granicy niż w lutym. Liczba oświadczeń w marcu wyniosła 8,0 tys., a jeszcze miesiąc wcześniej było to 11,5 tys. –Rzeczywista liczba pracujących w naszym regionie cudzoziemców, szczególnie w drugiej połowie marca była mniejsza niż wskazana w oświadczeniach – tłumaczy Katarzyna Żmudzińska. – Wielu obcokrajowców opuściło nasz kraj w obawie przed zamknięciem granic i ograniczeniem przepływów pracowniczych. Można przewidywać, że w następnych miesiącach zapotrzebowanie na pracowników spoza kraju drastycznie spadnie – dodaje.

Oświadczenia o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców. Oprac. WUP w Gdańsku.

Czytaj też: Przez pandemię prawie 6 tys. pracowników w Pomorskiem już teraz potrzebuje dopłat do pensji.

Samorząd Województwa Pomorskiego podjął działania, które mają pomóc pomorskim przedsiębiorcom w czasie kryzysu. Pula 50 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego ma zapewnić płynność finansową osobom prowadzącym działalność gospodarczą, które nagle musiały zmierzyć się z niedoborem środków finansowych. Oferowane będą m.in. preferencyjne pożyczki. Natomiast 30 mln zł trafi do osób, które w wyniku epidemii koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji na rynku pracy lub utraciły zatrudnienie. Pracodawcy otrzymają też środki na eliminowanie czynników ryzyka (w tym epidemiologicznych) w miejscu pracy.

Więcej: Dzięki zmianom w RPO będzie dodatkowe 130 mln zł na walkę ze skutkami epidemii na Pomorzu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.