Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
Konkurs plastyczny, gra miejska i wystawa fotograficzna. Gdańska biblioteka świętuje swoje 75. urodziny

Konkurs plastyczny, gra miejska i wystawa fotograficzna. Gdańska biblioteka świętuje swoje 75. urodziny

Jubileuszowa wystawa fotograficzna w Gdańsku-Oliwie. Fot. materiał prasowy

W 1945 roku, gdy powstała, miała zaledwie trzy filie, na półkach stało 2,5 tys. książek, które wypożyczało niespełna 2 tys. czytelników. Teraz jest 30 filii, prawie 700 tys. publikacji i niespełna 120 tys. użytkowników. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w tym roku obchodzi swoje 75. urodziny. Z tej okazji na czytelników czekają ciekawe atrakcje.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku (WiMBP) powstała w lipcu 1945 roku – to zaledwie dwa miesiące po zakończeniu II wojny światowej.

 

Jubileuszowa wystawa fotografii

Od 19 czerwca przez miesiąc na ogrodzeniu Parku Oliwskiego (od strony ul. Opata Jacka Rybińskiego) można oglądać wystawę fotograficzną „75 lat Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku”. Zdjęcia ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk i WiMBP przedstawiają jak rozrastała się gdańska biblioteka i jak powstawały inne jej filie w całym województwie np. w Kartuzach czy Strzepczu.

 – Minione trzy ćwierci stulecia przyniosły w gdańskich bibliotekach wiele zmian – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP w Gdańsku. – Nie ma już ręcznie wypełnianych, ciasno poupychanych w szufladkach kartek katalogowych. Znikły też opieczętowane datami kartki wypożyczeń. Czasy się zmieniają, ale zawsze pozostanie jedno: pragnienie spotkania z książką – puentuje Zalesiński.

Jubileuszowa naklejkaJubileuszowa naklejka na książce. Fot. materiał prasowy

 

Więcej informacji o wystawie fotograficznej znajduje się na stronie gdańskiej biblioteki.


Ponadto, wszystkie książki zakupione do którejkolwiek z filii WiMBP w Gdańsku w 2020 roku zostają opatrzone pamiątkową naklejką jubileuszową.

 

 

 

 

Konkurs plastyczny dla najmłodszych

Wszystkie dzieci od piątego do ósmego roku życia mogą wziąć udział w konkursie „Wszystkiego najlepszego, Biblioteko!” zorganizowanym przez WiMBP w Gdańsku. Zadaniem maluchów jest przegotowanie laurki dla ich biblioteki i napisanie urodzinowych życzeń. Zwycięzcy otrzymają gry planszowe ora książki. Kapituła wybierze aż 10 laureatów. Na laurki gdańska biblioteka czeka do 30 czerwca 2020 r. Można je wysłać pocztą lub osobiście dostarczyć do Biblioteki dla Dzieci na Targu Rakowym w Gdańsku.

Zobacz szczegóły konkursu oraz regulamin.

 

Specjalna edycja gry „Książka GO!”

Dla poszukiwaczy przygód WiMBP w Gdańsku przygotowała specjalną edycję gry miejskiej „Książka GO!”. Pracownicy biblioteki w całym mieście ukryją aż 75 tytułów. Będą to m.in. komiksy, książki dla dzieci, ale też powieści dla dorosłych, a dzięki publikowanym na profilach społecznościowych zagadkom będzie można odnaleźć ukryte skarby. Treści zagadek będą publikowane punktualnie o godz. 12.00 w sobotę i niedzielę, 4 i 5 lipca 2020 r., na Facebooku (@BibliotekaPublicznaGdansk) i Instagramie (@biblioteka_gdansk). W grze może wziąć udział każdy, kto dysponuje urządzeniem mobilnym z dostępem do Internetu.

Zobacz szczegóły zabawy i wydarzenie na Facebooku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.