Obszary wiejskie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_8691-scaled.jpg Konkurs piękności dla wsi na Pomorzu. Która w tym roku zajmie pierwsze miejsce?

Konkurs piękności dla wsi na Pomorzu. Która w tym roku zajmie pierwsze miejsce?

FOT. UMWP
12.03.2024
Anna  Skrzynecka
Anna
Skrzynecka
AUTOR
Anna  Skrzynecka
Anna
Skrzynecka
12.03.2024

Ruszyła 31. edycja konkursu Piękna Wieś Pomorska. Jest to doskonała okazja do zaobserwowania jak na przestrzeni lat zmieniają się, a przede wszystkim pięknieją wsie w naszym regionie. Zwycięzca otrzyma 30 tysięcy zł. Kto w tej edycji pójdzie w ślady zeszłorocznego zwycięzcy? Okaże się już jesienią. Nagrody zostaną przyznane również dla najpiękniejszych zagród.

Zgłoszenia z powiatów można nadsyłać do 1 lipca 2024 r.

Piękna Wieś Pomorska

Konkurs Piękna Wieś Pomorska szczyci się już ponad 30-letnią tradycją.

– Jego celem jest pokazanie najlepszych wzorców działania lokalnych społeczności. To również wspaniała okazja do promocji  małych ojczyzn wśród mieszkańców regionu – mówi Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Piękna Wieś Pomorska ukazuje zarówno piękno wiejskiego krajobrazu, ale także to, jak poprawia się estetyka, a mieszkańcy pielęgnują dziedzictwo kulturowe Pomorza – dodaje wicemarszałek.

Warto podkreślić, że w konkursie zostaną też wyróżnione najpiękniejsze w województwie zagrody.

Konkursowe zasady i nagrody

Konkurs składa się z trzech etapów: gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

Do ostatniego etapu – wojewódzkiego zakwalifikować się może tylko jedna wieś i jedna zagroda z powiatu. Komisja konkursowa, która została specjalnie powołana na to wydarzenie, wyłoni laureatów. Na czym tak właściwie będzie skupiona uwaga podczas oceniania?

– W przypadku wsi będziemy zwracać uwagę między innymi na ogólny wygląd miejscowości czy stan utrzymania terenów zielonych. Ale liczyć się będzie również dbałość o stan środowiska oraz materialne dziedzictwo kulturowe – opisuje Józef Sarnowski. – Natomiast w przypadku zagród liczyć się będzie m.in.: stan budynków, stosowanie energooszczędnych rozwiązań czy pielęgnowanie tradycji miejsca – wyjaśnia wicemarszałek.

Oczywiście jak konkurs to są i nagrody. Miejscowości, które znajdą się na podium otrzymają kolejno:

  • I miejsce – 30 tys. zł,
  • II miejsce – 20 tys. zł,
  • III miejsce – 10 tys. zł.

Właściciele najpiękniejszej zagrody otrzymają 5 tys. zł. Komisja ma również możliwość przyznania trzech wyróżnień w każdej z kategorii. Warto pamiętać, że laureaci pierwszych miejsc z poprzednich 10. edycji konkursu nie mogą startować. W kategorii zagród dotyczy to laureatów pięciu poprzednich edycji konkursu.

– Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie. Pokażmy wszystkim piękno naszego regionu i naszych miejscowości – zachęca Józef Sarnowski.

Zwycięzców poznamy jesienią.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.