Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/07/kapela_ze_wsi_warszawa.jpg Kapela ze Wsi Warszawa, fot. mat. prasowe Kapeli

Koncerty, potańcówki, warsztaty tańca i śpiewu. Festiwal Dźwięki Północy w Gdańsku

Kapela ze Wsi Warszawa, fot. mat. prasowe

Festiwal to głównie koncerty, ale nie tylko. Towarzyszą im różnorodne warsztaty oraz potańcówki z muzyką graną na żywo. W wyjątkowej przestrzeni Centrum św. Jana w Gdańsku od 6 do 10 lipca 2022 r. będzie można zobaczyć i usłyszeć czołowych wykonawców muzyki tradycyjnej i folk. Zagrają najlepsze i doceniane na całym świecie zespoły, m.in: Dreamers Circus z Danii, Hazelius Hedin ze Szwecji, Frigg z Finlandii czy Kapela ze Wsi Warszawa z Polski.

Festiwal to prezentacja tradycji muzycznych w żywej i nowoczesnej formie. Występują zarówno artyści nurtu in crudo, jak i ci, którzy odczytują tradycję na nowo poprzez filtr innych gatunków, takich jak jazz czy muzyka improwizowana. Na festiwalowych deskach

Festiwalowi artyści

Kwiat Jabłoni, Sanah, Julia Pietrucha – to tylko ostatnie odkrycia muzyczne Polaków i muzycznych wydawnictw. To najświeższe przykłady popularyzowania tradycyjnej muzyki z odwołaniem do korzeni, doprawione nowoczesnym brzmieniem. Festiwal Dźwięki Północy odbywa się co dwa lata na początku lipca. Dzięki niemu, Nadbałtyckie Centrum Kultury od ponad 30 lat popularyzuje muzykę współczesną, inspirowaną tradycyjną kulturą Polski oraz krajów nadbałtyckich. Badają muzyczne tropy, śledzą trendy na polskiej i skandynawskiej scenie folkowej i zapraszają do Gdańska najciekawsze zjawiska – artystów, którzy sięgając po tradycyjne melodie i instrumenty, łączą je ze współczesnym doświadczeniem muzyki, nadając tradycji nowy wymiar i nowe artystyczne życie. W porzednich latach występowali m.in. Kapela ze Wsi Warszawa, Kimmo Pohjonen, Vołosi, Adam Strug, Maria Kalaniemi, Vassvik, Nordic, Harald Haugaard, Kapela Maliszów, Maarja Nuut, Kroke czy Valkyrien Allstars.

Nie tylko koncerty

Dźwięki Północy to wyjątkowe koncerty. Jednakże od 2008 r. wydarzenie jest poszerzane o różnego rodzaju warsztaty: tańca, śpiewu, instrumentalne i rękodzieła, a także o projekcje filmów, spotkania, prezentacje teatralne i kulinarne oraz potańcówki z muzyką graną na żywo. I tak będzie podczas tegorocznej edycji. Nie zabraknie warsztatów śpiewu, tańca, potańcówek i pokazów filmu czy gawędy. Dla ochłody, wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć z Arktyki.

 

Festiwal Dźwięki Północy

  • 6-10 lipca 2022 r., godz. 19
  • Centrum św. Jana
  • Gdańsk
  • ul. Świętojańska 50
  • bilety:
    normalny – 70 zł
    ulgowy – 50 zł

 

Program
6-9 lipca
– warsztaty tańca i śpiewu
6 lipca
19.00-21.00 – Potańcówka
7 lipca
19.00 – Dreamers Circus (Dania)
20.30 – Kapela ze Wsi Warszawa (Polska)
8 lipca
19.00 – Nordic Fiddlers Bloc (Szwecja, Norwegia, Szetlandy)
20.30 – Odpoczno (Polska)
22.00 – Frigg (Finlandia)
9 lipca
19.00 – Across the Baltic Sea „Fränder & Sutari” (Polska, Szwecja)
20.30-23.00 – Noc Tańca
10 lipca
19.00 – Hazelius Hedin (Szwecja)
20.30 – Radykalna Orkiestra Pomorska (Polska)

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Festiwalu Dźwięki Północy

Dźwięki Północy 2022, plakat. Fot. mat. prasowe NCK

Fot. mat. prasowe NCK

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.