Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza do wysłuchania koncertu, który odbędzie się w piątek, 14 marca 2025 r. Będzie można usłyszeć utwory m.in. Bacha i Piazzolli. Tego dnia Natalia Walewska będzie świętować jubileusz 25-lecia pracy artystycznej.
- Orkiestra PFB
- Robert Kabara – dyrygent, skrzypce
- Natalia Walewska – skrzypce
Prowadzenie: Krzysztof Dąbrowski
Program:
- Felix Mendelssohn-Bartholdy – Uwertura koncertowa Hebrydy op. 26 [10′]
- Jan Sebastian Bach – Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 [18′]
- Astor Piazzolla – Cztery pory roku w Buenos Aires [27′]
- Ángel Villoldo – El Choclo [3′]
- Gerardo Rodriguez – La cumparsita [4′]
Natalia Walewska
Skrzypaczka, doskonale wykształcona m.in. przez legendarnego wirtuoza skrzypiec Leonida Kogana. W dorobku ma laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach, np. na Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego. Uczestniczyła w licznych festiwalach, gdzie występowała pod batutą wielkich dyrygentów, jak: G. Solti, Ch. Eschenbach, M. Roztropowicz. Od 1999 r. pełni funkcję koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Regularnie jest zapraszana jako solistka do współpracy z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jej umiejętności zostały docenione przez uznanych dyrygentów, jak: Jerzy Maksymiuk, Ernst van Tiel , Juozas Domarkas, Sławomir Chrzanowski iPetr Chromcak. W jej dorobku są nagrania płytowe wysoko oceniane zarówno przez melomanów, jak i przez dziennikarzy z branży fonograficznej. Do najcenniejszych należą: Romanza Classica na skrzypce i organy z prof. Romanem Peruckim (osiągnęła status Złotej Płyty), Clair de Lune nagraną wspólnie z pianistą prof. Bogdanem Kułakowskim, Violin & Piano z pianistą Rafałem Lewandowskim, Cztery pory roku Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego (Platynowa Płyta), War Requiem z dyrygentem Sir Nevillem Marrinerem.
Robert Kabara
Skrzypek i dyrygent. W 1986 r. zdobył III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (w 2016 r. został jurorem XV edycji tego konkursu). Studiował w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Eugenii Umińskiej i Kai Danczowskiej. Późniejszymi jego mentorami byli: Grigori Zhislin, André Gertler oraz Yehudi Menuhin, którego postać szczególnie go zafascynowała. Lata 90. to także początek długoletniej przyjaźni i trwałej więzi artystycznej z Jerzym Maksymiukiem, u którego w latach 2009-2011 Kabara odbył ekskluzywne studia dyrygenckie. Mimo iż jego działalność koncertowa i zainteresowania skupiały się wokół skrzypiec, pociągała go także praca z orkiestrą. W 1992 r. stworzył orkiestrę Sinfonietta Cracovia, którą w trakcie ponad 20 lat wykreował na jedną z najbardziej cenionych w Polsce i na świecie. Realizując w roli dyrektora śmiałe i zróżnicowane założenia programowe, zapraszał do współpracy wybitnych artystów z całego świata. Współpraca z Krzysztofem Pendereckim odcisnęła się na artystycznej drodze Roberta Kabary. Wspólnie z kompozytorem występował na wielu estradach w Polsce, Niemczech, Portugalii i Norwegii oraz w Konserwatorium w Moskwie i Filharmonii we Lwowie. Także z Pendereckim i z towarzyszeniem Sinfonietty Cracovia dokonał nagrania Koncertu skrzypcowego kompozytora dla holenderskiej wytwórni Channel Classics Records. Album otrzymał nominację Diapason d’Or. Sięgając po altówkę, zarejestrował wraz z Pendereckim jego Concerto per Viola e Orchestra (DUX Recording Producers). Jego fascynacja altówką przerodziła się w dłuższą przygodę oraz wspólne występy ze światowej sławy skrzypkiem Maximem Vengerovem. Jako dyrygent występował z orkiestrami filharmonicznymi w Polsce, Qingdao Symphony Orchestra, Guiyang Symphony Orchestra oraz Suzhou Symphony Orchestra. Prowadzi też działalność pedagogiczną, będąc profesorem w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Koncert symfoniczny – Natalia Walewska
- 14 marca 2025 r., piątek, 19.00
- Polska Filharmonia Bałtycka
- ul. Ołowianka 1
- Gdańsk
- Sala Koncertowa
- Bilety: 27-90 zł