Kultura
wouter vossen. Fot. materiał prasowy

Koncert papieski w archikatedrze oliwskiej. Jakie utwory usłyszą melomani?

Wouter Vossen. Fot. materiał prasowy
14.10.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
14.10.2021

W 43. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, w sobotę, 16 października 2021 r., w archikatedrze oliwskiej, odbędzie się koncert papieski. W programie utwory: Bacha, Panufnika oraz Haydna. Wstęp jest wolny.

Koncert papieski poprowadzi znany dobrze w Gdańsku holenderski skrzypek Wouter Vossen, który tym razem zaprezentuje się w roli dyrygenta. Koncert rozpoczną dwie kompozycje Bacha – organowy chorał „Ich ruf zu dir” i słynna aria „Erbarme mich” z Pasji według św. Mateusza w opracowaniu na skrzypce i orkiestrę. Po Bachu czeka nas nastrojowy „Pejzaż” Andrzeja Panufnika. Ten utwór powstały w trudnych dla kompozytora latach po ucieczce z Polski, ewokujący nostalgiczny ojczysty krajobraz. Na koniec tryskająca energią, radosna Symfonia D-dur Haydna.

O artyście

Wouter Vossen urodził się w rodzinie o dużych muzycznych tradycjach. Studiował w Amsterdamie i Tel Awiwie pod kierunkiem Hermana Krebbersa i Chaima Tauba. Ukończył studia z najwyższym wyróżnieniem. Jest jednym z czołowych muzyków swojego pokolenia w Holandii. Pasjonuje go każdy aspekt gry na skrzypcach. Spełnia się jako solista, kameralista, koncertmistrz i nauczyciel. Jako solista występował z Academy of St. Martin in the Fields, Monachijską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną z Antwerpi i Orkiestrą Filharmonii z Hong Kongu pod dyrekcją takich dyrygentów, jak Philippe Herreweghe, Edo de Waart czy Jaap van Zweden.
Jest skrzypkiem słynnego Storioni Trio (1995 r.), z którym wystąpił m.in. w: Carnegie Hall, Wigmore Hall i Concertgebouw. Trio organizuje także coroczny festiwal Storioni w Eindhoven w Holandii. Zostało zaproszone do występów na wielu festiwalach, m.in. na Festiwalu Beethovena w Warszawie i Festiwalu Kuhmo w Finlandii. Trio specjalizuje się zarówno we wszystkich triach Beethovena oraz w potrójnych koncertach Beethovena, Martinu, Casella, Voříška, Aho, Vasksa, Konczeliego i innych.
Vossen jest koncertmistrzem Residentie Orchestra (The Hague) i gościnnym koncertmistrzem wielu orkiestr w Holandii i za granicą.

Program:
Johann Sebastian Bach (1685-1750)

 • Ich ruf zu Dir BWV 639
  Erbarme Dich BWV 244

Andrzej Panufnik (1914- 1991)

 • Landscape, interludium na orkiestrę smyczkową  [1962]

Joseph Haydn (1732-1809)

 • Symfonia D-dur Hob. I/96 [1791]
 • Adagio-Allegro
 • Andante.
 • Menuet. Allegretto
 • Finale. Vivace (assai)

Koncert papieski

 • 16 października 2021 r., sobota, godz. 19.15
 • archikatedra w Gdańsku-Oliwie
 • ul. bp. E. Nowickiego 5
 • wstęp – wolny

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.