Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/oliwa_22_wyd.jpg Koncert papieski w archikatedrze oliwskiej. Co usłyszą melomani?

Koncert papieski w archikatedrze oliwskiej. Co usłyszą melomani?

Archikatedra oliwska. Fot. materiał prasowy
03.04.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
03.04.2024

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na koncert, który odbędzie się w Oliwie w piątek, 5 kwietnia 2024 r. W jego trakcie zostaną odczytane fragmenty tekstów Jana Pawła II. Melomani usłyszą też m.in. suitę Panafiuka i symfonię Beethovena.

 • Orkiestra PFB
 • Radosław Droń – dyrygent
 • Carlos Peña Montoya – harfa
 • Juliusz Wesołowski – harfa
 • Jakub Kornacki – narrator

W programie:

 • Andrzej Panufnik – Suita staropolska [9’]
 • Maciej Małecki – Concertino w dawnym stylu na dwie harfy i orkiestrę smyczkową [13’]
 • Ludwig van Beethoven – II Symfonia D-dur op. 36 [32’]

Recytacje fragmentów twórczości Jana Pawła II

Czas trwania koncertu: ok. 90’

Radosław Droń

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze w klasie skrzypie oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w klasie dyrygentury. Umiejętności kapelmistrzowskie doskonalił pod kierunkiem m.in. Marin Alsop w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, podczas warsztatów dyrygenckich prowadzonych przez George’a Tchitchinadzego w Filharmonii Łódzkiej, kursów dyrygenckich prowadzonych przez Gabriela Chmurę we wrocławskiej Akademii Muzycznej oraz kursów prowadzonych przez prof. Rafała Jacka Delektę i prof. Tadeusza Strugałę w Akademii Muzycznej w Krakowie z udziałem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. W maju 2016 r. poprowadził koncert dyplomowy w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu z udziałem Orkiestry NFM Filharmonii Wrocławskiej, który był zwieńczeniem studiów dyrygenckich w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W sezonie artystycznym 2017/2018 pełnił funkcję dyrygenta – rezydenta oraz asystenta I dyrygenta Bartosza Żurakowskiego w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. W czerwcu 2018 r. współpracował w charakterze asystenta z maestro Jerzym Maksymiukiem, z którym wystąpił na koncercie wieńczącym 40. sezon artystyczny Filharmonii Sudeckiej. W czerwcu tego samego roku na zaproszenie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej został wybrany do kolejnej edycji programu dyrygent – rezydent obejmującego sezon artystyczny 2018/2019. Jako asystent i dyrygent współpracował m.in. z Jerzym Maksymiukiem, Markiem Pijarowskim, Bartoszem Żurakowskim, Kaiem Bumannem, Leszkiem Kułakowskim, Katarzyną Zdybel-Nam, Betsy Cook Weber oraz Danielem Abrahamem. W 2019 r. wraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica nagrał płytę autorskiego projektu Leszka Kułakowskiego Komeda Variations na kwintet jazzowy i orkiestrę symfoniczną wydaną przez wytwórnię For Tune Records. Koncertował w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz Francji.

Koncert papieski

 • 5 kwietnia 2024 r., piątek, 19.15
 • Archikatedra oliwska
 • ul. biskupa Nowickiego 5
 • Gdańsk
 • wstęp – wolny

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.