Kultura
Komedia dla ludzi bez poczucia humoru. Premiera sztuki „Bunbury” w Teatrze Wybrzeże

Komedia dla ludzi bez poczucia humoru. Premiera sztuki „Bunbury” w Teatrze Wybrzeże

Scena z próby spektaklu „Bunbury”. Fot. Bartosz Bańka
05.01.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
05.01.2022

W niedzielę, 9 stycznia 2022 r. odbędzie się premiera komedii autorstwa Oscara Wilde’a „Bunbury”. Spektakl w reżyserii Kuby Kowalskiego zaprezentowany zostanie w modernizowanym budynku Sceny Kameralnej w Sopocie.

Sztuka „Bunbury” to jedna wielka detronizacja powagi, anarchiczna zabawa, w której obnażone zostaje nasze przywiązanie do etykietek, porządku i jasno wyznaczonych ról społecznych. W bezczelnie lekki sposób Oscar Wilde zadaje jedno z najpoważniejszych pytań, jakie możemy sobie zadać: kim jestem? I czy mogę być kimś innym, niż jestem? Możesz być kim zechcesz – zdaje się odpowiadać Wilde. Twoja tożsamość jest płynna, a twoje pochodzenie w żaden sposób jej nie determinuje. A przynajmniej niech tak będzie na czas trwania spektaklu.

– Oscar Wilde szczycił się, że w „Bunburym” wreszcie udało mu się napisać tekst wolny od logiki i sensu, całkowicie błahy i pozbawiony głębi. Nie ma w nim ani jednej dydaktycznej nuty, jest wolny od wszelkiego moralizatorstwa, a świat w którym się rozgrywa ma więcej wspólnego z „Alicją w krainie czarów”, niż z realistyczną komedią brytyjską końca XIX w. Sztywne, hierarchiczne wiktoriańskie społeczeństwo Wilde wywraca do góry nogami, kpiąc po drodze z takich świętości jak małżeństwo, chrzciny, majątek czy pochodzenie. Nie zadowala się jednak formą prostej satyry. Wręcz przeciwnie, niczym prawdziwy dandys celebruje rytuały naszego życia społecznego, uwypukla je, gloryfikuje i doprowadza do absurdu. Świat przedstawiony „przegina się”, albo mówiąc współcześnie, osuwa w kamp. Wszak to Wilde’owi Susan Sontag dedykowała swoje słynne „Notatki o kampie” – mówi Kuba Kowalski, reżyser spektaklu.

„Bunbury. Komedia dla ludzi bez poczucia humoru”

Premiera:
9 stycznia 2022 r., niedziela, godz. 19.00

Kolejne spektakle:
13 stycznia 2022 r., czwartek, godz. 19.00
14 stycznia 2022 r., piątek, godz. 20.00
15 stycznia 2022 r., sobota, godz. 20.00
16 stycznia 2022 r., niedziela, godz. 20.00

Teatr Wybrzeże: Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej
ul. Bohaterów Monte Cassino 30, Sopot

Autor sztuki: Oscar Wilde
Przekład: Maciej Stroiński
Reżyseria: Kuba Kowalski
Asystent reżysera: Robert Ciszewski
Scenografia i kostiumy: Kornelia Dzikowska
Muzyka: Rafał Ryterski
Światło: Damian Pawella
Choreografia: Oskar Malinowski
Inspicjent – sufler: Agnieszka Szczepaniak

W spektaklu występują: Magdalena Gorzelańczyk, Anna Kociarz, Agata Woźnicka, Robert Ciszewski, Marcin Miodek, Robert Ninkiewicz, Karol Soboczyński (gościnnie), Marek Tynda oraz Filip Arasimowicz (muzyka na żywo).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.