Nowe nabytki słupskiego muzeum to niezwykle cenne portrety członków rodziny artysty. Pierwszy z nich jest portretem Marii z Pietrzkiewiczów Witkiewiczowej, który jest jednym z dwóch znanych portretów, jakie Witkacy wykonał swojej matce. Drugi to portret Tadeusza Wawrzyńca Pietrzkiewicza, ciotecznego brata Witkacego.

– Portrety te z radością umieścimy na naszej wystawie, by mogli je podziwiać zwiedzający i miłośnicy sztuki Witkacego – mówi Marzenna Mazur, dyrektorka Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Zakup dzieł Witkacego był możliwy dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa pomorskiego oraz Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

– Cieszę się, że możemy wspierać rozwój Muzeum Pomorza Środkowego, w tym kolekcję Witkacego. Jest to skarb kultury narodowej, który znajduje się właśnie tutaj, w Słupsku – podkreśla marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

.

Skąd w Słupsku kolekcja dzieł Witkacego?

Historia największej w Polsce i na świecie kolekcji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza rozpoczęła się w 1965 r. Wtedy to Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zakupiło 110 pastelowych prac Witkacego od Michała Białynickiego-Biruli, który osiedlił się wówczas w Lęborku i szukał możliwości sprzedaży znaczącego zbioru prac artysty. Zbiór ten odziedziczył po swoim ojcu Teodorze, który był zakopiańskim lekarzem i wielkim przyjacielem Witkacego.

– Michał Białynicki-Birula zwracał się wcześniej do muzeów w Zakopanem, Krakowie, Warszawie, ale żadne z nich nie było zainteresowane zakupem tej kolekcji. Natomiast nasz ówczesny dyrektor Janusz Przewoźny zdecydował się na zakup i tak oto prace Witkacego, który nigdy nie był w Słupsku, zagościły w słupskim muzeum – wyjaśnia Marzenna Mazur.

W miarę możliwości finansowych muzeum oraz dzięki życzliwości sponsorów kolekcja jest systematycznie powiększana, pomimo stale wzrastających cen dzieł Witkacego. Dzisiaj liczy ona 266 prac, wśród których zdecydowanie dominują portrety malowane pastelami na papierze. Ponadto w zbiorach znajduje się kilkanaście rysunków, trzy pastelowe kompozycje, dwa portrety wykonane węglem oraz kilka obrazów olejnych i jedna akwarela.

Obecnie w Białym Spichlerzu prezentowana jest trzecia w historii muzeum wystawa stała prac Witkacego oraz wystawa czasowa „Witkacy inaczej…”. Obie zostały otwarte w lipcu 2019 r.