Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/01/2-miejsce-Maja-Krolikowska-2.jpg Konkurs kolaż dla Szymborskiej. 2 miejsce Maja Królikowska. Fot. mat. prasowe Stowarzyszenia Morena

Kolaż dla Wisławy Szymborskiej. Wyniki konkursu z okazji 25-lecia przyznania poetce Nagrody Nobla

2. miejsce Maja Królikowska. Fot. mat. prasowe Stowarzyszenia Morena
14.01.2022
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
AUTOR
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
14.01.2022

Konkurs został przeprowadzony w listopadzie 2021 r. w pomorskich szkołach. Wpłynęło ok. 50 prac w formie elektronicznej oraz listownej. Wybór był bardzo trudny z uwagi na wysoki poziom kreatywności młodych ludzi.

Ideą konkursu była popularyzacja twórczości Wisławy Szymborskiej wśród młodzieży, a zadanie konkursowe polegało na uhonorowaniu twórczości poetki poprzez stworzenie ilustracji w postaci kolażu nawiązującego do jednego z utworów Wisławy Szymborskiej.

Laureaci

Komisja miała trudne zadanie, ale wybrała następujące prace:

  1. miejsce – Magdalena Jurewicz – „Dłoń,
  2. miejsce – Maja Królikowska – „Kot w pustym mieszkaniu”,
  3. miejsce – Amira Zamarayeva – „Chmury”,

Przyznano również dwa wyróżnienia, które otrzymały Rita Cavalieri za pracę „O Leninie” oraz Olga Rusek za pracę „Widok z ziarnkiem piasku”.

Nagrodami były gadżety elektroniczne, gry planszowe oraz zestawy upominkowe od organizatora.

 

 

Uczestnicy konkursu

Do konkursu przystąpiło 49 uczestników z całego Pomorza. Konkurs był skierowany do uczennic i uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz do młodzieży ze szkół średnich. Kolaże przysłały zarówno całe klasy, jak i twórcy indywidualni. Były prace w formie elektronicznej, ale także stworzone ręcznie z wycinków prasowych, materiałów papierniczych czy krawieckich. Wszystkie zgodnie z założeniem, nawiązywały do wybranego wiersza Wisławy Szymborskiej.

– Wybór zwycięzców był naprawdę trudny. Przyszły bardzo różnorodne prace, wykonane różnymi technikami i wszystkie wpisujące się w ideę konkursu – mówi Dominika Wolf, przewodnicząca komisji konkursowej z ramienia RODM-u. – Wzięliśmy pod uwagę kreatywność oraz jak najlepszą ilustrację wybranego wiersza. Jednakże pragnę podkreślić, iż każda praca naprawdę była wyjątkowa. Myślimy, że sama Wisława Szymborska byłaby dumna z wysiłków naszej pomorskiej młodzieży – dodaje przewodnicząca.

Wisława Szymborska

Poetka była pasjonatką kolaży lub „wyklejanek” – jak je nazywała. Zaczęła je tworzyć w latach 70. XX w. i do końca swojego życia stworzyła ich kilka tysięcy, najczęściej w formie pocztówek. Twórczość poetki była bardzo lakoniczna, oszczędna, ale przesiąknięta głębokimi myślami, z trafnymi komentarzami współczesnego świata. Wisława Szymborska bawiła się kontrastem, podkreśleniem detalu i czyniła to z dużą dozą samokrytycyzmu i dystansu. W kolażach znalazła kolejną okazję do ilustrowania swoich myśli, równie oszczędnie i precyzyjnie. To kompozycje słów i obrazów połączone w sposób dowcipny, ironiczny, zaskakujący i nieoczywisty.

Organizatorzy

Organizatorem konkursu był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, a patronatami honorowymi objęli go Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Fundacja Wisławy Szymborskiej oraz Stowarzyszenie Morena.

– Mamy nadzieję, że dzięki temu konkursowi pokazaliśmy inną twarz naszej noblistki i zachęciliśmy młodych ludzi do twórczości plastycznej na podstawie poezji Szymborskiej – podkreśla Dominika Wolf.

Kolaż pochodzi od francuskiego słowa „coller”, czyli przyklejać, naklejać. Jest to technika artystyczna, która pozwala wykorzystywać praktycznie dowolny materiał i łączyć go z innymi w kompozycje, naklejać na płótno lub papier. W kolażach można również wykorzystać tradycyjne techniki plastyczne, jak farby, kredki, ołówki.

Jeśli chcesz współpracować z RODM, zajrzyj na stronę internetową Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.