Pupil stał się wizytówką przystanku Gdańsk Firoga. Po roku od poznania historii Rysia na przystanku stanęła rzeźba kota.

Kim jest Rysiek?

Kotek miał dwa tygodnie, gdy został adoptowany ze schroniska przez panią Patrycję. Swojej właścicielki nie odstępował na krok. Dom zwierzaka znajduje się blisko stacji kolei. Gdy pani Patrycja wychodziła na pociąg PKM kot siedział w oknie lub drapał w drzwi. Później zaczął wychodzić za swoją właścicielką. Cierpliwie czekał na przystanku aż przyjedzie odpowiedni pociąg. Następnie, gdy już wiedział, że pani Patrycja odjechała, spokojnie wracał do swojego domu.

Stało się to codziennością a wierny towarzysz zaczął zyskiwać coraz to większą sławę. Stał się na tyle znany, że nie tylko ogólnopolskie media się nim zainteresowały, ale mówiono o nim nawet we Włoszech. Lojalność, łagodność i urok Rysia doprowadziły do tego, że został dumną wizytówką przystanku PKM Gdańsk Firoga.

Odsłonięcie rzeźby

Uroczyste wydarzenie miało miejsce 1 czerwca 2024 roku. Na przystanku PKM Gdańsk Firoga o godzinie 11:15 odbyło się odsłonięcie rzeźby Rysia. Autorką tego dzieła jest Blanka Kamińska, studentka Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji i niespodzianek. Organizatorzy zachęcali również do przyjazdu pociągiem. Te osoby, które zdecydowały się na taką formę przyjazdu mogły liczyć na niespodzianki od PKM.

Blanka Kamińska podczas prac na rzeźbą/FOT. Tomasz Konopacki (PKM)