Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/08/Kobieta-w-laboratorium.jpg Kobiety w gdańskiej nauce. Możesz je poznać podczas Jarmarku św. Dominika

Kobiety w gdańskiej nauce. Możesz je poznać podczas Jarmarku św. Dominika

Fot. pixabay.com
02.08.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
02.08.2022

Sylwetkom wybitnych gdańskich badaczek poświęcona będzie wystawa plenerowa przed kościołem św. Katarzyny w Gdańsku, która zostanie otwarta w czwartek, 4 sierpnia 2022 r. Dzień później odbędzie się panel dyskusyjny o roli kobiet w rozwoju gdańskich uczelni.

Wystawę przed kościołem św. Katarzyny będzie można zobaczyć do 30 września, natomiast od 1 października na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego.

Studentki i badaczki

Na ziemiach polskich kobiety jako studentki pojawiły się po raz pierwszy na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1894 r. Miały wówczas status obserwatorek. Kilkanaście lat później kobiety mogły kończyć studia również w gdańskiej Technische Hochschule (Politechnika Gdańska).

Po II wojnie światowej w Gdańsku kobiety mogły studiować na kilku uczelniach wyższych. Pierwszą z nich była Politechnika Gdańska oraz Akademia Lekarska w Gdańsku (od 1950 r. Akademia Medyczna, obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny).

W 1970 r. z połączenia dwóch innych szkół wyższych – Wyżej Szkoły Pedagogicznej i Wyższej Szkoły Ekonomicznej – powstał Uniwersytet Gdański. W roku akademickim 1970/1971 studentkami nowo powołanej uczelni zostało 1720 kobiet.

– Obecnie badaczki stanowią znaczącą część kadry naukowo-dydaktycznej trójmiejskich uczelni – mówi dr Ewa Bojaruniec-Król, kierowniczka Muzeum Nauki Gdańskiej. – Na wystawie zaprezentujemy prekursorki i liderki związane z Uczelniami Fahrenheita: Gdańskim Uniwersytetem Medycznym (GUMed), Politechniką Gdańską (PG) i Uniwersytetem Gdańskim (UG), które inspirowały i inspirują kolejne pokolenia kobiet.

.

Pionierki, badaczki, liderki… Kobiety gdańskiej nauki

  • wystawa czynna: 5 sierpnia – 30 września 2022 r.
  • przed kościołem św. Katarzyny w Gdańsku
  • ul. Profesorska 3, Gdańsk

Dodatkowo w piątek, 5 sierpnia o godz. 16.00 na scenie Przystanku Równość Jarmarku św. Dominika na skwerze Heweliusza rozpocznie się debata Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego o roli kobiet w gdańskiej nauce. W spotkaniu udział wezmą prof. dr hab. Maria Mendel, prof. dr hab. Adriana Zalewska-Medynska oraz dr Aleksandra Brodecka-Goluch.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.