Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/05/Alicja-po-drugiej-stronie-lustra-Teatr-PAPAHEMA-fot.-Kasia-Chmura-12-1.jpg

Kim jest Alicja? Odpowiedź na to pytanie poznasz podczas Dnia Dziecka w Szekspirowskim

„Alicja po drugiej stronie lustra”. Fot. Kasia Chmura
27.05.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
27.05.2022

Spektakl „Alicja po drugiej stronie lustra” będzie wystawiony na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego 31 maja i 1 czerwca 2022 r. Z okazji Międzynarodowego dnia Dziecka maluchy wraz z rodzicami obejrzą spektakl Teatru Papahem. Wezmą w nim udział tintamareski, czyli lalki, które łączą twarz aktora z lalkowym tułowiem.

Spektakl powstał we współpracy z Teatrem Polonia w Warszawie prowadzonym przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury. Partnerem spektaklu jest Białystok.

Kim jest Alicja?

„Alicja po drugiej stronie lustra” to spektakl oparty na dwóch częściach prozy Lewisa Carrolla. To opowieść o wędrówce Alicji po wyjątkowym miejscu. Świat, który pokazuje bohaterka zamieszkują niezwykłe postacie. Uosabiają one postawy, z którymi dziecko musi nauczyć się konfrontować. Spotkania z nimi zmuszają dziewczynkę do udzielenia sobie odpowiedzi na pytanie „kim jestem?”.

– Samo przebywanie w zaczarowanej krainie nasuwa magiczne rozwiązania, które naszym zdaniem byłyby zdecydowanie mniej atrakcyjne, gdyby nie lalki – opowiada Paulina Moś, odgrywająca rolę Alicji. – Z kolei użycie tintamaresek pozwala nam na konfrontację bohaterki z resztą stworów spotykanych na drodze. Jest też dobrym punktem wyjścia dla jednej z kultowych scen powieści, czyli zmniejszania i zwiększania się Alicji – wyjaśnia Paulina Moś.

W tej pełnej humoru opowieści prezentowane są przeróżne środki teatru formy. Wykorzystane zostały, rzadko stosowane w polskich teatrach tintamareski, czyli lalki, które łączą twarz aktora z lalkowym tułowiem. Sięgnięto także po elementy sztuki kuglarskiej tj. szczudlarstwo, profesjonalne sztuczki cyrkowe czy pokazy laserowe. Wielość elementów oddaje niezwykłość świata stworzonego w wyobraźni Lewisa Carrolla.

Pomysł zrodził się z inspiracji

Przedstawienie jest projektem Teatru Papahema założonego w 2014 r. przez absolwentów kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. To ich pierwsza produkcja dla dzieci. Reżyser sztuki i autor adaptacji scenicznej tekstu Piotr Jaszczak, podkreśla, że przedstawienie inspirowane jest dwiema częściami książki o przygodach Alicji. Dlatego też jest wiele motywów, postaci czy zdarzeń, które spotkać można w Krainie Czarów. Przedstawienie dla dzieci operuje środkami teatru formy i zabiera widzów w niezwykły świat fantazji, która miesza się z rzeczywistością. Choć spektakl dedykowany jest głównie młodszej widowni, zainteresuje też dorosłych widzów, dla których będzie okazją, aby cofnąć się do dzieciństwa.

 • przekład: Jolanta Kozak
 • adaptacja i reżyseria: Przemysław Jaszczak
 • scenografia, lalki, projekcje: Mateusz Mirowski
 • kostiumy: Adam Królikowski
 • muzyka: Piotr Klimek
 • tekst piosenki: Magda Żarnecka
 • obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel

„Alicja po drugiej stronie lustra”

 • 31 maja godz., wtorek, 18.00
 • 1 czerwca 2022 r., środa, godz. 10.00
 • Gdański Teatr Szekspirowski
 • ul. Bogusławskiego 1
 • Gdańsk
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.