Kultura
Każdy może zostać foto-kronikarzem życia miasta. Nowa edycja konkursu „Mój Gdańsk”

Każdy może zostać foto-kronikarzem życia miasta. Nowa edycja konkursu „Mój Gdańsk”

Wernisaż pokonkursowy zdjęć „Mój Gdańsk 2020”. Fot. Agnieszka Grabowska / Muzeum Gdańska
17.02.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
17.02.2021

Muzeum Gdańska zaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu fotograficznego „Mój Gdańsk”. Pula nagród wynosi łączni 20 tys. zł. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie.

Celem konkursu jest promowanie dokumentacji fotograficznej współczesnego Gdańska i wydarzeń odbywających się w danym roku.

– „Mój Gdańsk” to konkurs adresowany do osób zainteresowanych uwiecznianiem wszystkich odsłon życia codziennego, różnorodności krajobrazu oraz dziejących się na naszych oczach historii, tych wielkich i tych małych, niezależnie od tego, czy uczestnicy konkursu mieszkają w Gdańsku, czy tylko przyjechali tu na krótki pobyt – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Jakie są zasady konkursu?

Tematyka fotografii zgłaszanych do konkursu musi być bezpośrednio związana z Gdańskiem. Zdjęcia mogą obejmować m.in. jego architekturę, zmiany zachodzące w przestrzeni miejskiej, jak i wydarzenia oraz osoby z miastem związane.

– W tegorocznej edycji przyjmowane będą wyłącznie zdjęcia wykonane w bieżącym roku kalendarzowym. Zmieniliśmy również kategorie tematyczne – zaznacza Agnieszka Barczewska z Muzeum Gdańska, koordynatorka konkursu.

Nowe kategorie to „Kultura” oraz „Gdańsk nieznany”. W ramach tej pierwszej przyjmowane będą zdjęcia dokumentujące życie kulturalne miasta oraz sztukę obecną w przestrzeni publicznej, a także fotografie artystyczne. Druga nastawiona jest na prace pokazujące Gdańsk takim, jakiego nie znajdzie się w przewodnikach turystycznych czy na pocztówkach. Chodzi tutaj o mniej znane dzielnice i miejsca położone poza historycznym centrum.

Z poprzedniej edycji pozostały kategoria „Gdańszczanie”, obejmująca portrety zarówno tych zwykłych, jak i całkiem niezwyczajnych mieszkańców Gdańska, oraz kategoria „Wydarzenia z życia miasta”, czyli chwile ważne dla miasta lub autora fotografii

Każdy uczestnik może przesłać maksymalnie trzy fotografie w dowolnej z czterech kategorii. Prace przyjmowane są do 31 października 2021 r., a należy je dostarczyć na adres mailowy: mojgdansk@muzeumgdansk.pl wraz z wypełnionym formularzem zgłoszenia. Osoby niepełnoletnie powinny dodatkowo załączyć zgodę rodziców.

Dla zwycięzców przewidziano honoraria o łącznej wartości 20 000 zł. W każdej kategorii konkursowej będą to nagrody pieniężne w wysokości 2500 zł za I miejsce, 1500 zł za II miejsce oraz 1000 zł za III miejsce. Poza tym najlepsze prace wyłonione przez jury zostaną włączone do zbiorów Muzeum Gdańska, a w 2022 r. zaprezentowane na specjalnej wystawie.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz jego regulamin dostępne są na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

Baner konkursu fotograficznego Mój Gdańsk 2021

*  *  *

Trzynaście najciekawszych prac foto-kronikarzy miejskich, nadesłanych do ubiegłorocznej edycji konkursu „Mój Gdańsk”, zaprezentowano w Ratuszu Głównego Miasta. Fotografie można zobaczyć na wystawie w Wielkiej Sali Wety do 17 marca 2021 r. Zwiedzanie jest możliwe cały tydzień (za wyjątkiem wtorków) w godz. 10.00-16.00. W środę obowiązuje dzień wolnego wstępu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.