Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/3ff018c7-b65d-4b1d-95e4-7f4e13e9a311.jpg Kaukaska kuchnia, torby z recyklingu, rzemieślnicze lody. Sprawdź Stację Ekonomia Społeczna na 759. Jarmarku św. Dominika

Kaukaska kuchnia, torby z recyklingu, rzemieślnicze lody. Sprawdź Stację Ekonomia Społeczna na 759. Jarmarku św. Dominika

To jedna z nowości trwającego od soboty, 27 lipca, 759. Jarmarku św. Dominika – po raz pierwszy na święcie kupców w Gdańsku, będzie działać Stacja Ekonomia Społeczna. Przestrzeń tworzona będzie przez przedsiębiorców społecznych, prowadzących działalność na terenie metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot.

– To są przedsiębiorcy, ale trochę inni. Tacy, którzy są przejęci sprawami ludzkimi, którzy pomagają w różnych trudnych sytuacjach. Są wśród nich fundacje, spółdzielnie socjalne i firmy, które działają non profit, ale próbują uczyć się ekonomizować swoje działania i próbują swoich sił w tym roku również na Jarmarku – mówi Jerzy Boczoń, animator w działaniach ekonomii społecznej, współzałożyciel Fundacji Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku.

W tej wyjątkowej strefie znajdzie się 10 podmiotów – wspomniane przez niego spółdzielnie socjalne, fundacje i stowarzyszenia – takie, które prowadzą działalność gospodarczą, a zyski przeznaczają na realizację celów społecznych. Usługi i produkty tworzone są w tych przedsiębiorstwach m.in. przez osoby z niepełnosprawnościami, uchodźców i imigrantów, ale też młodych twórców.

– W samym Gdańsku jest mnóstwo takich organizacji, a tu będzie tylko dziesięć, ale chciałbym Państwa prosić o życzliwe podejście do nich. Poza tym, że znajdziemy tu wspaniałe produkty, będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach, spotkania i rozmowach. Zachęcam do tego, żeby odwiedzać ten kawałeczek Gdańska, ponieważ trzeba ich oswoić i dać szansę na to, żeby ta przedsiębiorczość, nie tylko społeczna, w nich rosła – dodaje Boczoń.

Stacja Ekonomia Społeczna znajdzie się na Placu Kobzdeja. W jej ofercie pojawią się m.in. rzemieślnicze lody, kaukaska kuchnia, recyklingowe torby i drobna galanteria z banerów, oraz sztuka młodych artystów. Znajdziemy tu także wysokiej jakości wyroby artystyczne wykonane przez mieszkańców Gdańska, także przez osoby niepełnosprawne. Wybierając każdy z tych produktów, będziemy wspierać odpowiedzialne miejsca pracy i lokalne inicjatywy społeczne.

Wśród wystawców będzie np. Fundacja „Nielada Historia”, której celem jest prowadzenie działalności społecznie użytecznej poprzez wspieranie rozwoju ekonomii społecznej, wzmocnienie trzeciego sektora oraz osób defaworyzowanych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, krzewienie idei obywatelskiej samoorganizacji, samopomocy i pomocy wzajemnej oraz podejmowanie w tej mierze praktycznej działalności w imię wspólnego dobra i społecznej solidarności. Na ich stoisku kupimy niezwykłe torby z recyklingu – z ciekawą historią.

– Przygotowujemy specjalną kolekcję produktów STREFA SPOŁECZNA z fragmentami napisów z banerów, które były na poszczególnych namiotach w strefie społecznej obchodów czerwcowych. Te hasła muszą być przypominane zawsze i przy każdej okazji. Banery zostały nam przekazane przez Fundację Gdańską. Dziękujemy, że możemy je tak dobrze wykorzystać! – napisała na swoim Facebooku fundacja.

Stacja Ekonomia Społeczna będzie czynna codziennie od soboty, 3 sierpnia, do niedzieli, 11 sierpnia, w godz. 10:00-20:00. A już teraz na Placu Kobzdeja czeka wiele innych atrakcji, m.in. tzw. strefa chillout, gdzie można odpocząć na leżakach.